REKLAMA

Czarnecki: Starcie z Dudą to dla Tuska zbyt wielkie ryzyko

  • Autor: GP
  • 20 października 2016 08:52
Czarnecki: Starcie z Dudą to dla Tuska zbyt wielkie ryzyko Ryszard Czarnecki (PiS) oceniał przyszłość Donalda Tuska w świetle zmian na kluczowych stanowiskach UE, które będą miały miejsce na początku przyszłego roku. (fot.:youtube.com)

• Ryszard Czarnecki (PiS) poddał w wątpliwość start Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
• Polityk ocenił, że walka z Andrzejem Dudą to co innego, niż walka o głosy po reelekcji Bronisława Komorowskiego - jak wcześniej zakładano.
• Czarnecki mówi też o nadchodzących zmianach w UE. Przewiduje, że frakcja socjalistyczna w UE nie pozwoli Europejskiej Partii Ludowej (EEP) zhegemonizować głównych stanowisk Unii.

Ryszard Czarnecki (PiS) był gościem Radia RMF w czwartek (20 października). Polityk, będący wiceprzewodniczącym w Parlamencie Europejskim, z perspektywy Brukseli oceniał możliwe scenariusze przyszłości Donalda Tuska. Pojawiają się sugestie, że Tusk będzie startował za cztery lata w wyborach na prezydenta Polski.

- Nie wierzę, że Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich - mówił polityk PiS. - Mówiłem o tym, gdy jeszcze w PO myślano, że Komorowski uzyska reelekcję w 2015 roku.

Według tego niespełnionego scenariusza Tusk, po dwóch kadencjach Komorowskiego, wracałby do kraju i próbował wygrać z kandydatem PiS, ktokolwiek by nim był.

Sytuacja, którą zastałby dzisiaj w Warszawie jest zgoła inna.- Dla Tuska starcie z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą to duże ryzyko - podsumował Czarnecki.

Czytaj: Tusk liczy na państwa UE

Idzie nowe w UE?

Polityk jednocześnie przewidywał, że zmiany na stanowiskach europejskich mogą przetasować układ sił w Europie. Parlament Europejski (PE) będzie w styczniu wybierał nowe swoje władze, a przy Martinie Schulzu i Jean Claude Junckerze jako politykach na kluczowych stanowiskach zmiany są konieczne.

- Europejska Partia Ludowa (EPP) będzie mogła mieć trzy główne stanowiska w UE - podkreślił Czarnecki.

Mowa o Tusku, pierwotnie z PO, która jest częścią EPP, Junkerze (przewodniczącym KE) także z EEP i kolejnym Przewodniczącym PE. Ten wybór będzie miał miejsce właśnie w styczniu.

- Socjaliści, mogą się nie zgodzić na monopol władzy ze strony EEP - podsumował Czarnecki. Frakcja socjalistyczna w UE jest drugą po EEP.

Warszawa a reprywatyzacja w całej Polsce

Polityka PiS zapytano też o nowy pomysł strony rządowej, który przybrał postać komisji  weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Czarnecki ocenił, że ideą, która przyświeca temu rozwiązaniu jest "zadośćuczynienie krzywdzie ludzkiej".

Więcej o reprywatyzacji przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • analityk 2016-10-20 09:38:49
    Panie Obatel: po pierwsze ; gospodarka, po drugie ;gospodarka i po trzecie; gospodarka-głupcze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA