REKLAMA

Czarzasty, Gawkowski, Senyszyn i Wenderlich wśród 10 kandydatów na szefa SLD

  • Autor: PAP
  • 12 grudnia 2015 17:51
Czarzasty, Gawkowski, Senyszyn i Wenderlich wśród 10 kandydatów na szefa SLD (fot. Twitter SLD)

Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski, Joanna Senyszyn, Dariusz Szczotkowski, Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski ogłosili na sobotniej konwencji SLD swój udział w wyborach przewodniczącego partii.

Wcześniej podczas konwencji delegaci zdecydowali, że członkowie SLD wybiorą przewodniczącego w dwóch turach. Pierwsza odbędzie się 16 stycznia i będzie miała charakter wyborów powszechnych. W drugiej turze przewodniczącego wybierać będą delegaci zebrani na nadzwyczajnym kongresie Sojuszu, który wyznaczono na 23 stycznia.

Przed godz. 12 konwencję przerwano, aby delegacja SLD - z udziałem m.in. sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego oraz wiceprzewodniczących partii Pauliny Piechny-Więckiewicz, Joanny Senyszyn i Marka Balta - mogła udać się na demonstrację Komitetu Obrony Demokracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Konwencję otworzyło wystąpienie Leszka Millera, który nie będzie w styczniu ubiegał się o stanowisko przewodniczącego. W swoim przemówieniu - jak relacjonowano na twitterze SLD - dziękował ludziom lewicy za współpracę, apelował o wybór nowego przewodniczącego partii w wyborach powszechnych oraz o "konsolidację i wzmocnienie SLD". "Nowe kierownictwo SLD musi określić przyszłość Sojuszu oraz dalsze losy Zjednoczonej Lewicy" - podkreślił.

Uczestnicy konwencji przyjęli także nową deklarację ideowo-programową partii, w której podkreślono przywiązanie partii do "wartości europejskiej socjaldemokracji".

Zgodnie z przyjętymi zapisami deklaracji SLD, najważniejsze zadania polityczne partii to: głęboka korekta kapitalizmu, powstrzymanie narastających nierówności społecznych, przywrócenie państwa obywatelom, ochrona praw obywatelskich i społecznych oraz wykorzystanie członkostwa Polski w UE.

Podczas otwartej dla mediów części konwencji kandydaci w krótkich wystąpieniach przedstawili swoje wizje kierowania Sojuszem oraz strategię, jaką - ich zdaniem - powinno obrać ich ugrupowanie.

Co wiemy o kandydatach?

Czarzasty jest obecnie szefem mazowieckich struktur SLD oraz - od wielu lat - przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Ordynacka", skupiającego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej działał m.in. w ZSP (którego był wiceszefem) i PZPR (od 1985 do 1990 r.). Według przyjętego przez Sejm w 2004 r. raportu z prac komisji śledczej badającej aferę Lwa Rywina autorstwa Zbigniewa Ziobry, Czarzasty miał być członkiem "grupy trzymającej władzę", która wysłała producenta z korupcyjną propozycją do "Gazety Wyborczej". Nie potwierdził tego sąd.

Gawkowski od 2012 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Sojuszu. W 2015 r. był jednym z negocjatorów porozumienia, które doprowadziło do zawiązania koalicji wyborczej pod nazwą Zjednoczonej Lewicy. Wcześniej działał jako samorządowiec - dwukrotnie wybierany był na funkcję radnego miasta w Wołominie (z list SLD), a w latach 2010-2014 był radnym sejmiku województwa mazowieckiego.

Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD oraz członkiem rady krajowej partii. Wcześniej był m.in. radnym sejmiku dolnośląskiego.

Kępiński był posłem VII kadencji, wybranym z pierwszego miejsca na opolskiej liście Ruchu Palikota. W 2013 r. przeszedł do SLD. W ostatnich wyborach kandydował do Senatu. W SLD działał również zanim wstąpił do Ruchu Palikota - kierował m.in. lokalną strukturą partii w miejscowości Ozimek, k. Opola.

Nesterowicz to szef zielonogórskich struktur Sojuszu oraz miejski radny z ramienia tej partii. W przeszłości był m.in. szefem gabinetu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

Rączkowski jest członkiem warszawskich struktur SLD i przedsiębiorcą. W ostatnich wyborach kandydował z 38. miejsca warszawskiej listy Zjednoczonej Lewicy.

Senyszyn to wiceprzewodnicząca SLD (w latach 2005-2008 i ponownie od 2009 r.), ekonomistka i wieloletnia parlamentarzystka. W latach 2001-2009 z ramienia Sojuszu zasiadała w Sejmie, a w latach 2009-2014 w Parlamencie Europejskim. B. członkini PZPR (od 1975 r. do rozwiązania) i NSZZ "Solidarność" (w latach 1980-1995). Po 1989 r. pracowała m.in. jako nauczycielka akademicka oraz publicystka (jej felietony ukazywały się m.in. na łamach "NIE", "Faktów i Mitów", "Przeglądu" i "Trybuny").

Szczotkowski jest członkiem małopolskich struktur SLD oraz wiceprzewodniczącym młodzieżówki Sojuszu - Federacji Młodzieży Socjaldemokratycznej.

Wenderlich to członek rady krajowej SLD i wieloletni poseł - zasiadał w niższej izbie parlamentu nieprzerwanie od 1993 do 2015 r. W Sejmie VI i VII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. Był też m.in. rzecznikiem prasowym Sojuszu. W latach 1980-1990 - członek PZPR.

Zaborowski jest członkiem rady krajowej SLD, a wcześniej reprezentował SLD m.in. w Sejmie, sejmiku województwa śląskiego i w Parlamencie Europejskim. Jest także członkiem stowarzyszenia "Ordynacka".

Leszek Miller swoją decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego Sojuszu po zakończeniu bieżącej kadencji ogłosił w czerwcu, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów. Jej kandydaturę - promowaną przez szefa SLD - krytykowało wielu polityków Sojuszu.

Po majowych wyborach kierownictwo SLD ogłosiło, że będzie dążyło do wspólnego startu z innymi ugrupowaniami lewicy. Zjednoczona Lewica, w ramach której SLD ubiegał się o wejście do Sejmu, uzyskała w październikowych wyborach 7,55 proc. głosów, nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu wyborczego dla koalicji wyborczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA