REKLAMA

Czego Hillary Clinton oczekuje od Polski?

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 09:29
Czego Hillary Clinton oczekuje od Polski? Hillary Clinton (fot. youtube.com)

• Czego Hillary Clinton oczekuje od Polski? Jaka, jej zdaniem, powinna być rola Polski w NATO i Unii Europejskiej?
• Na te pytania odpowiada doradczyni demokratycznej kandydatki ds. polityki zagranicznej Julianne Smith.

Czego Hillary Clinton oczekuje od Polski? Jaka, jej zdaniem, powinna być rola Polski w NATO i Unii Europejskiej?

Patrzymy na Polskę jako na jeden z najmłodszych stażem krajów w tych instytucjach, który może wnieść do nich przywództwo i świeże idee, innowacje; jako kraj, który może pociągnąć za sobą inne państwa regionu (Europy Środkowej i Wschodniej - red.). Polska jest niezbędna do opracowania i przygotowania pewnych środków odstraszania w NATO i jest również kluczowym partnerem jako członek Unii Europejskiej.

Czy za prezydentury Hillary Clinton Polska doczeka się zniesienia wiz dla Polaków udających się do USA?

Hillary dobrze zna tę sprawę. Długo omawiała ją z polskimi przywódcami. Jest też świadoma debaty na temat polityki imigracyjnej w USA w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

Czy pod rządami Hillary Clinton USA będą liczyć na pomoc Polski w operacji NATO w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie?

Polska była naszym sojusznikiem w Iraku i Afganistanie, więc mamy nadzieję, że możemy nadal polegać na Polsce jako partnerze.

Jak Hillary Clinton widzi przyszłość NATO i rolę USA w sojuszu?

Hillary zawsze była silnym orędownikiem NATO. Rozumie, że wszyscy amerykańscy prezydenci popierali Sojusz Północnoatlantycki. A spośród głównych kandydatów prezydenckich nikt nie kwestionował - przed Trumpem - naszych zobowiązań do obrony sojuszników. Hillary dobrze zna sojusz i przywiązuje wielką wagę do przywództwa USA w NATO.

Czy będzie popierać jeszcze większe wzmocnienie wschodniej flanki NATO?

Jak już nieraz mówiła, chciałaby rozważyć wprowadzenie tam dalszych środków odstraszania. Jakie konkretnie będą te środki, to się dopiero okaże. Hillary popiera decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie i na pewno będzie popierać wszystko, co będziemy w stanie zrobić dla zapewnienia obrony Polsce i innym sąsiednim krajom.

Jakie zagrożenia dla Europy są, zdaniem Clinton, poważniejsze: ze wschodu (Rosja), czy z południa (chaos na Bliskim Wschodzie)?

Destabilizacja w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie to równie poważne wyzwanie dla Europy jak zagrożenie ze wschodu. A teraz musimy nawet zwrócić większą uwagę na obszar Arktyki.

Julianne Smith jest ekspertem w Center for New American Security. Poprzednio kierowała programem badań europejskich w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA