REKLAMA

Czesław Mroczek: Spór o nominacje pokazuje poważny problem sygnalizowany przez opozycję

  • Autor: PAP/AT
  • 11 sierpnia 2017 11:23
Czesław Mroczek: Spór o nominacje pokazuje poważny problem sygnalizowany przez opozycję Prezydent powinien był nie dopuścić do czystki w armii - uważa Czesław Mroczek (fot.bbn.gov.pl)

Spór o nominacje generalskie pokazuje bardzo poważny problem w siłach zbrojnych - sygnalizowany wiele miesięcy temu przez opozycję - niespotykaną w historii Polski wymianę kadry - stwierdził poseł PO, były wiceminister obrony Czesław Mroczek.

• Ingerencja prezydenta w sprawy kadrowe w wojsku świadczy, że prezydent Andrzej Duda zaczął wypełniać obowiązki państwowe, ale jest spóźniona - stwierdził Czesław Mroczek.

• Jego zdaniem prezydent powinien był nie dopuścić do czystki w armii.

• Według niego, obecny spór pokazuje problem czystek w armii.

"Tak naprawdę ta ingerencja prezydenta jest spóźniona o wiele, wiele miesięcy" - powiedział Mroczek w TOK FM. Jego zdaniem prezydent powinien był zadziałać rok temu i "nie dopuścić do czystki w armii", wykorzystując swoje prerogatywy do odwoływania i powoływania najwyższych dowódców.

Według Mroczka spór o nominacje generalskie "pokazuje bardzo poważny problem w siłach zbrojnych - sygnalizowany wiele miesięcy temu przez opozycję - niespotykaną w historii Polski wymianę kadry". Podkreślił, że z wojska "odchodzili ludzie w wieku czterdziestu kilku, pięćdziesięciu kilku lat, którzy mogli jeszcze przez kilkanaście lat służyć krajowi", mieli autorytet u swoich żołnierzy i w NATO, wypracowanym m. in. na misjach zagranicznych.

Zmiany kadrowe dokonywane przez obecnie kierownictwo MON polityk PO określił jako "proces pozbycia się kompetentnych dowódców", których "miejsca zajmują czasami być może bardzo dobrzy oficerowie, którzy jednak powinni jeszcze latami zdobywać doświadczenie, by uzyskać nominację generalską".

Czytaj też: Prezydent oczekuje szybkiego zakończenia prac MON

"Wydaje mi się, że dotychczas, przez te dwa lata (prezydent) nie miał siły, determinacji, by przeciwstawić się ministrowi Macierewiczowi. Nie sądzę, żeby akceptował wszystko, to iskrzenie było już widać wcześniej" - dodał wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony.

Według Mroczka decyzję prezydenta o odłożeniu nominacji generalskich trzeba rozpatrywać łącznie z wetami wobce dwóch ustaw dot. reformy sądownictwa.

Pytany, czy nie jest to ze strony prezydenta Dudy "gra o własne interesy", Mroczek odpowiedział: "Motywacja może jest taka, ale z cała pewnością (…) gdyby nie te weta, bylibyśmy dzisiaj w systemie, w którym nie ma niezawisłego sądownictwa, wszystkie prawa byłyby fikcyjne, (…) i to trzeba jednak zauważyć".

W ocenie Mroczka "Andrzej Duda wszedł w tej chwili na ścieżkę wykonywania poważnych obowiązków". "To jest ten proces przeobrażania się serialowego Adriana w prezydenta" - stwierdził. "Pytanie, jak długo prezydent wytrzyma na tej ścieżce wykonywania obowiązków. W moim przekonaniu Andrzej Duda z utęsknieniem czeka na jakąś formę ugody ze swoim środowiskiem, z PiS" - mówił poseł PO. To - dodał - "może skończyć ten okres, który w prezydenturze Andrzeja Dudy będzie nazywany heroicznym albo asertywnym".

Mroczek zaznaczył, że "filary naszego bezpieczeństwa są dwa" - członkostwo w UE i NATO, oraz własne zdolności obronne i możliwość wypełniania wspólnych zadań w ramach sojuszu. "Jeżeli podważamy nasze członkostwo w Unii Europejskiej czy stajemy się coraz mniej wiarygodnym członkiem sojuszu, to podważamy nasze bezpieczeństwo, a pozbywając się doświadczonych dowódców, przekreślamy swoją wiarygodność sojuszniczą" - powiedział.

Według Mroczka pod względem członkostwa w NATO i UE "mamy do czynienia z kruszeniem tych podstaw", a pozycję Polski w tych organizacjach osłabiają działania ministrów obrony, spraw zagranicznych, a ostatnio środowiska. "W moim przekonaniu jesteśmy w dużym procesie przygotowywania opinii publicznej do trudnych decyzji. Unia Europejska jest generalnie niedobra - to jest myśl płynąca z działalności wszystkich ministrów"

"Jeżeli popatrzymy na wszystko, co się dzieje, to jest skoordynowana akcja rządu zohydzania struktur wspólnoty europejskiej, tego, o czym pokolenia Polaków marzyły, żeby się znaleźć w tym właściwym, bezpiecznym miejscu. A w tej chwili sami, polityka krajową, wewnętrzną, chcemy to bezpieczne miejsce opuścić, wychodząc na burze i wiatry" - powiedział polityk PO.

We wtorek BBN poinformował, że decyzją prezydenta 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego nie zostaną wręczone nominacje generalskie. Decyzję prezydent uzasadniał trwającymi pracami nad reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz brakiem uzgodnień w tej kwestii. MON oświadczyło wówczas, że nowa kadra dowódcza jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań.

Zmiana systemu kierowania i dowodzenia wprowadzonego reformą w 2014 r. została zapowiedziana przez szefa MON była kilkakrotnie przedmiotem rozmów ministra obrony, prezydenta, szefa Sztabu Generalnego i najwyższych dowódców. Prezydent przedstawił swoje oczekiwania wobec systemu dowódczego w kwietniu na dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

W czwartek BBN poinformował, że prezydent oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA