REKLAMA

Dalajlama na Dolnym Śląsku. Tybetański duchowny odwiedzi Wrocław i Świdnicę

  • Autor: PAP/GP
  • 20 września 2016 09:50
Dalajlama na Dolnym Śląsku. Tybetański duchowny odwiedzi Wrocław i Świdnicę Dalejlama od 1959 roku nie był w Tybecie, bo uniemożliwia mu to władza w Pekinie. (fot. youtube.com))

• Dolny Śląsk w dniach 20 i 21 września odwiedzi Dalejlama XIV.
• Duchowy przywódca Tybetańczyków będzie rozmawiał z władzami lokalnymi a jego wizyta jest związana z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury.
• Dalejlama od 1959 roku walczy o niepodległość Tybetu. Jego wizyty są obserwowane i krytykowane przez władze w Pekinie.

Polskę w dniach 20 i 21 września odwiedza Dalajlama XIV. Duchowny tybetański przyjedzie do Wrocławia i w Świdnicy, a jest wizyta związana z uzyskaniem przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

We wtorek Dalajlama spotka się z władzami miasta, samorządowcami i przedstawicielami uczelni oraz artystami. Zaplanowano także spotkanie z młodzieżą pod hasłem „Nasze marzenia o wolności”, które odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia.

W środę w Świdnicy Dalajlama odwiedzi, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie ekumeniczne.

Od lat poza Tybetem

Dalajlama XIV (znany też jako Tenzin Gjaco) jest religijnym i politycznym przywódcą Tybetańczyków. Działa od lat na rzecz niepodległości Tybetu, który wchodzi w skład kontynentalnych Chin. Ta działalność kosztowała go wygnanie w 1959 roku, gdy Tybetańczycy walczyli o niepodległość i przegrali w starciu z chińską armią. Potem Dalajlama przebywał w Indiach na emigracji.

Kraje i przywódcy którzy oficjalnie rozpoznają jako osobę są traktowani z rezerwą przez władze chińskie.

W roku 1989 został uhonorowany pokojową nagrodą Nobla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA