REKLAMA

Degradacja generałów PRL. Kukiz'15 chce obniżyć stopnie Jaruzelskiego i Kiszczaka za konkretne czyny

  • Autor: GP
  • 02 marca 2018 08:56
Degradacja generałów PRL. Kukiz'15 chce obniżyć stopnie Jaruzelskiego i Kiszczaka za konkretne czyny Zdaniem posła Rzymkowskiego gen. Hermaszewski będzie ofiarą grupowej odpowiedzialności, którą chce zastosować MON wobec członków WRON. (fot. facebook.com/tomasz.rzymkowski)

Poseł Kukiz'15 nie wątpi, że powinno się odebrać stopnie generalskie Kiszczakowi i Jaruzelskiemu, ale wolałby taką decyzję uzasadnić ich współudziałem za represje komunistyczne wobec opozycji demokratycznej, np. w latach 1968 lub 1970.

  • Polityk ocenił na Facebooku, że "hurtowa degradacja członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowej jest słaba".
  • Nie pomija też osoby gen. Hermaszewskiego, który był we WRON, choć jak sam twierdzi, bezwiednie.
  • Poseł Kukiz'15 podkreśla, że kariera Hermaszewskiego to dążenie do marzenia o lataniu, a nie próba budowy kariery politycznej, czy wojskowej w PRL.

 

Do Sejmu trafił projekt ustawy rządowej, który wymierzony jest w funkcjonariuszy PRL wprowadzających w Polsce stan wojenny. Mowa o członkach Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), która zdecydowała o mobilizacji aparatu represji państwa wobec aktywistów Solidarności w 1981 r.

Tę ustawę przedłożył Sejmowi rząd, a dokładniej Ministerstwo Obrony Narodowej, którym teraz kieruje Mariusz Błaszczak.

Komentarze posłów, którzy już zabierają głos w sprawie sugerują, że debata w parlamencie będzie mocno zdominowana oceną historii i samego faktu degradacji. Nie ucieka uwadze posłów także fakt, że obaj główni architekci stanu wojennego już nie będą świadkami swojej ewentualnej degradacji. I gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak zmarli.

W piątek (2 marca) ustawę o degradacji wojskowych z okresu Polski Ludowej komentował poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Polityk napisał na Facebooku:

- Uzasadnienie hurtowej degradacji członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowej jest słabe - zaakcentował we wpisie polityk. - Popieram odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi, ale za konkretne czyny, za 1968, 1970 i 1981 r., a nie za przynależność do WRON.

Czytaj też: Stanowisko MON w sprawie degradacji

Polityk odnosi się do działań wojska wymierzonych w wymienionych datach wobec ruchów antykomunistycznych. Zwłaszcza trzeba tu wymienić: Marzec 1968, gdy protestowali studenci m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Radomiu, Łodzi i Poznaniu. Władza PRL pacyfikowała te manifestacje. W 1970 r. trwały protesty protesty robotników, które także rozpędzano przy użyciu wojska.

Ważną i kontrowersyjną częścią sprawy degradacji generałów jest obecność we WRON pierwszego Polaka w kosmosie, Mirosława Hermaszewskiego. Rzymkowski komentuje też tę kwestię w cytowanym wpisie:

- (Hermaszewski - red.) wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, bo to był jedyny sposób, aby spełnić swoje marzenie i zostać najlepszym pilotem wojskowym. Kariery politycznej w PRL nie robił. Ewidentnie jego popularność jako pierwszego polskiego kosmonauty została użyta do legitymizacji WRON. Teraz miałby odpowiedzieć za to, że został instrumentalnie wykorzystany do robienia komunistycznej władzy dobrego PR. 

Projekt MON, który jest już w Sejmie określa zasady utraty stopnia wojskowego oraz warunki i tryb pozbawiania stopnia wojskowego.

W tekście ustawy czytamy:

- Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) tracą z mocy prawa stopień wojskowy. - Wykaz osób, które utraciły stopień wojskowy, ma ogłaszać prezydent w drodze obwieszczenia w "Monitorze Polskim".

W dokumencie zapisano, że stopnia wojskowego pozbawione zostaną też osoby, które pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943-1956 albo uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów.

Wskazano też na osoby, które wydawały rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej, także te, które będąc sędzią lub prokuratorem w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych oskarżali albo wydawali wyroki w latach 1943-1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

- Będąc w stopniach wojskowych generałów, pełniąc funkcje służbowe inicjowali lub dopuszczali się prześladowań żołnierzy ze względu na wyznawaną religię lub pochodzenie - dodano w projekcie.

W dokumencie wskazano, że utrata albo pozbawienie stopnia wojskowego może nastąpić również pośmiertnie, co uzasadnia zastosowanie przepisów właśnie wobec Jaruzelskiego i Kiszczaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA