REKLAMA

Dera: Żołnierz nie powinien mieć munduru splamionego krwią Polaków

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2016 10:33
Dera: Żołnierz nie powinien mieć munduru splamionego krwią Polaków Kiszczak i Jaruzelski ewidentnie powinni stracić stopnie generalskie - powiedział prezydencki minister (Andrzej Dera, fot.prezydent.pl)

• Zgodnie z zasadą sprawiedliwości, ze "względów słusznościowych", Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi powinny zostać odebrane stopnie generalskie - ocenił prezydencki minister Andrzej Dera.
• Na pewno historycznie nikt nie odbierze, że stan wojenny wprowadzał generał Jaruzelski - podkreślił Dera

Dera powiedział w środę w Radiu Zet, że ze "względów słusznościowych" Kiszczak i Jaruzelski "ewidentnie" powinni stracić stopnie generalskie. Jak ocenił, rola generała Jaruzelskiego w pacyfikacji strajku w 1970 roku, wprowadzenie przez niego stanu wojennego i zasada sprawiedliwości wymagałaby, aby odebrać mu stopień generalski.

Minister zastrzegł, że według obecnie obowiązującego prawa traci się stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych, albo degradacji. Dlatego - jak ocenił - potrzebna będzie w tej kwestii zmiana prawa.

"Na pewno historycznie nikt nie odbierze, że stan wojenny wprowadzał generał Jaruzelski" - podkreślił Dera. Jak zaznaczył, będzie trwała dyskusja, czy można być w odbiorze społecznych generałem polskiego wojska, w sytuacji kiedy ma się "mundur splamiony krwią Polaków".

Według prezydenckiego ministra "jest zasadą sprawiedliwości", aby pozbawić Jaruzelskiego i Kiszczaka stopni generalskich. "Żaden żołnierz nie powinien mieć splamionego munduru krwią Polaków" - podkreślił.

Pytany, czy w symbolicznym akcie odebrania stopni generalskich prezydent powinien być głównym decydentem, Dera powiedział: "Zobaczymy, w którą stronę pójdzie dyskusja, na pewno trzeba będzie zmienić prawo".

Czytaj też: Schetyna: Odebranie stopni generalskich przykrywką dla kompromitującej przeszłości Piotrowicza

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. "Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno Jaruzelskiemu, jak i Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe" - dodał Macierewicz.

Szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu. "Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa" - wyjaśnił Macierewicz.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o powszechnym obowiązku obrony żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji.

Dera był też pytany o decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, która czeka na podpis prezydenta. Zapewnił, że ustawa będzie bardzo mocno analizowana pod kątem praw konstytucyjnych wolności zgromadzeń. "Osobiście uważam, że po poprawkach (Senatu), które zostały wprowadzone, w tym kształcie, który jest na dzień dzisiejszy, nie ma zagrożeń konstytucyjnych" - podkreślił.

Sejm przyjął we wtorek dwie poprawki Senatu do noweli Prawa o zgromadzeniach. Jedna wykreśla zapis o pierwszeństwie dla organów władzy, Kościołów i związków wyznaniowych w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia. Druga wprowadza do ustawy 14-dniowe vacatio legis. W myśl przygotowanej przez grupę posłów PiS i uchwalonej przez Sejm noweli, odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Ustawa spotkała się z krytyką m.in. opozycji, członków biura studiów i analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich a także przedstawicieli OBWE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Chorzy doktoży 2016-12-14 11:24:50
    Ta władza jest chora. Odbierają trupom stopnie nadawane przez komunistyczny reżim. Niech jeszcze odbiorą Chmielnickiemu stopień hetmana, nadany przez kozaków i zdetronizują króla Stasia bo stanowisko załatwiła mu Kasia (numer II).
  • Bojownik drugiej kategori 2016-12-14 11:14:41
    Jak już ustanowią nowe prawo, stopnie stracą ci żołnierze którzy walczyli a nawet oddali życie w I i II armii a także w Armii Ludowej I Batalionach Chłopskich. Później ci co nie chodzą do kościoła i nie popierają jedynie słusznej władzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA