REKLAMA

Dla Morawieckiego włoskie banki są słabym ogniwem europejskiej gospodarki

 • Autor: GP
 • 13 września 2016 11:18
Dla Morawieckiego włoskie banki są słabym ogniwem europejskiej gospodarki Kondycja europejskich banków niepokoi ministra rozwoju. Morawiecki widzi problemy na południu kontynentu. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki (PiS) w rozmowie prasowej zwracał uwagę na nie najlepszą kondycję banków Europy.
• Wymieniał zwłaszcza instytucje finansowe we Włoszech i Portugalii.
• Przypominał też, że Polskę trzeba widzieć w kontekście światowej gospodarki, i nie zapominać o powodach zjawisk ekonomicznych.

W wydaniu tygodnika "Wprost", które ukazało się we wtorek (13 września) drukowano wywiad ekonomiczny z Mateuszem Morawieckim. Polski wicepremier i minister rozwoju mówił w rozmowie o sytuacji ekonomicznej współczesnej Europy.

Rozmowa wychodzi od subiektywnej oceny Morawieckiego kondycji banków europejskich. Wicepremier nie wyklucza kryzysu ekonomicznego.

Banki papierkiem lakmusowym ekonomii

- Dziś największym wyzwaniem dla stabilności sektora (finansowego - red.) i szerzej europejskiej gospodarki jest sytuacja włoskich banków, które zmagają się z olbrzymim problemem zagrożonych kredytów - mówił Morawiecki. - Szacuje się, że we Włoszech problem ze spłacalnością dotyczy około 18 proc. kredytów w bilansach banków. Temat dokapitalizowania banków jest również ważny w Portugalii. Problem banków dotyka nawet Niemcy, ale również inne kraje.

Polityk przypomina, że dzisiaj europejska gospodarka jest w stagnacji, co przekłada się na finalną kondycję banków (kluczowego elementu systemu ekonomicznego).

Czytaj: Decyzje agencji ratingowej cieszą ministra rozwoju

- Mieszanka długich lat polityki deflacyjnej na południu Europy i ultra niskich stóp procentowych w strefie euro, ma swoje konsekwencje dla europejskich banków - przypominał Morawiecki.

Polska w globalnej ekonomii

W ocenie polskiej roli we współczesnej europejskiej gospodarce Morawiecki jest dobrej myśli, ale wytyka też kilka błędów.

- Polska debata ekonomiczna zbyt często skupia się na symptomach pewnych procesów zamiast ich istocie - diagnozował w wywiadzie Morawiecki. - Zdecydowanie za mało czasu spędzamy na rozmowie o globalnych nierównowagach.

Po tych słowach wicepremier przypomina, że nie można Polski traktować osobno.

Morawiecki szuka nowych mechanizmów rozwoju

W ubiegłym tygodniu (7 września) minister rozwoju referował spojrzenie na polską gospodarkę w Krynicy.

Źródło: twitter.com/MR_GOV_PL

- Pytanie o plan jest pytaniem o model rozwoju - tłumaczył. - Czy chcemy się rozwijać w oparciu o niskie płace, niskie koszty i model niskokosztowy, czy chcemy poszukiwać wysoko dochodowych mechanizmów rozwoju? Wcześniej przyciągaliśmy inwestorów głównie w oparciu o model niskokosztowy, ale czy możemy w ten sposób konkurować, kiedy w Azji jest 3,5 mld ludzi, którzy mogą wytwarzać po kosztach znacznie niższych niż my? - pytał wicepremier. - A więc nie tędy droga; szukamy ścieżek opartych o rewolucję cyfrową - skonkludował.

Czytaj: Ojciec wicepremiera zakłada partię polityczną

Mateusz Morawiecki jest bankowcem, który przez wiele lat prowadził Bank Zachodni WBK. Odszedł z tego sektora w 2015 roku, gdy wszedł w skład rządu Beaty Szydło. W Radzie Ministrów odpowiada za gospodarkę i kierunki rozwoju Rzeczpospolitej.

Jest synem Kornela Morawieckiego, niezależnego posła na Sejm RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA