REKLAMA

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: Ładnie to tak na Polaka Niemcom donosić?

  • Autor: PAP/JS
  • 16 lutego 2017 20:24
Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: Ładnie to tak na Polaka Niemcom donosić? Donald Tusk. (fot.:PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Powołując się na dwóch wysokich rangą dyplomatów z UE, "Financial Times" pisze, że Kaczyński odmówił ostatnio poparcia reelekcji Tuska w prywatnych rozmowach, w tym podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

• "Zamiast tego zasugerował, że Polska może wystawić europejski nakaz aresztowania Tuska" - podał dziennik.

• Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego nie pozostała bez odpowiedzi.

Dziennik pisze, że "wrogość ze strony Kaczyńskiego wzmocniła poparcie dla Tuska w niektórych krajach", ale jednocześnie impas z Polską może zostać wykorzystany do wypromowania alternatywnych kandydatów.

Powołując się na dyplomatę z kraju północnego "FT" zauważa, że "rywale czekają, aż Warszawa wykona brudną robotę". Gazeta zaznacza, że nie pojawił się żaden potencjalny konkurent Tuska.

"To, co byłoby rutynową decyzją o przedłużeniu o 2,5 roku (kadencji Tuska), okazało się sprawą nadzwyczaj sporną z powodu toksycznych relacji Tuska z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim" - zauważa gazeta.

Powołując się na dwóch wysokich rangą dyplomatów z UE, "FT" pisze, że Kaczyński odmówił ostatnio poparcia reelekcji Tuska w prywatnych rozmowach, w tym podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Zamiast tego zasugerował, że Polska może wystawić europejski nakaz aresztowania Tuska" - podał dziennik.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego nie pozostała bez odpowiedzi. Donald Tusk odpisał prezesowi PiS na Twitterze:

Gazeta zauważa, że według niektórych polityków w Polsce Tusk po powrocie do kraju miałby największe szanse na zjednoczenie opozycji i rzucenie wyzwania Kaczyńskiemu. Stąd - pisze "FT" - pozostawienie go na stanowisku w Brukseli jest "rozsądnym podejściem ze strony Prawa i Sprawiedliwości".

Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE. Powołując się na źródła dyplomatyczne "FT" spekuluje, że Polska mogłaby zgłosić jedynie zastrzeżenia do ponownego wyboru Tuska, zamiast formalnie zagłosować przeciwko.

Kwestia reelekcji byłego polskiego premiera powinna zostać rozstrzygnięta na marcowym szczycie UE w Brukseli. Konsultacje w tej sprawie prowadzi Joseph Muscat, premier Malty sprawującej w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA