REKLAMA

Donald Tusk dystansuje się od PO i zakłada nową partię?

 • Autor: PAP/AT
 • 10 lipca 2017 06:15
Donald Tusk dystansuje się od PO i zakłada nową partię? Wybory parlamentarne 2019: Donald Tusk wystartuje z nową partią? (Donald Tusk, fot.facebook.com/europeancouncilpresident/photos)

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej sonduje możliwość budowy nowej partii. Miałaby ona powstać przed wyborami w 2019 r.

Im gorzej powodzi się Platformie, tym częściej pojawiają się opinie, także z zewnątrz partii i jej środowiska, że potrzebna jest nowa siła opozycyjna, która będzie w stanie w 2019 r. przeciwstawić się PiS -  informuje "Rzeczpospolita"

Wydarzenia takie, jak mocno nieudane dla partii Grzegorza Schetyny starcie PiS przy okazji kongresu w Przysusze, tylko wzmacniają kuluarowe przekonanie, że PO pod obecnym kierownictwem nie ma już ani energii ani pomysłów, by realnie powalczyć o władzę - zaznacza gazeta.

Zdaniem autorów artykułu, konsternację wewnątrz ugrupowania umacniają też np. pomysły dotyczące wiązania sprawy uchodźców z kampanią samorządową - głośna deklaracja Schetyny, że prezydenci z PO przyjmą uchodźców. Takie wypowiedzi coraz mocniej podważają w oczach polityków spoza obecnego mainstreamu PO pozycję Schetyny jako polityka, który może poprowadzić partię do zwycięstwa. A to sprawia, że wzmacnia się nacisk na utworzenie alternatywy - podaje "Rz".

Jak ocenia "Rzeczpospolita", nie ma raczej wątpliwości, że alternatywa karmić się będzie porażką Platformy. Donald Tusk już zabrał się do krytykowania kolegów i koleżanek. Okazji dostarczyła wizyta Donalda Trumpa. Przewodniczący RE zwrócił uwagę, że "polski rząd jest mocny po tej wizycie", a opozycja "trochę się pogubiła, nie widząc, jak traktować wizytę Donalda Trumpa".

- To czytelny sygnał, że Tusk dystansuje się od Platformy - uważa rozmówca "Rzeczpospolitej" z PO.

Tusk nie angażuje się oczywiście bezpośrednio w budowę struktur. Nie ma na to czasu, piastując ważne europejskie stanowisko, wiadomo także, że nie powinien zajmować się działaniami bezpośrednimi na krajowym podwórku - zaznacza "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • patrzyłemprzezpłot 2017-09-17 16:03:50
  Facet, który lizał d... komu trzeba w Berlinie i Brukseli a do tego działając w białych rękawiczkach wyprowadził Polskę w szereg ślepych uliczek, sprzedając jednocześnie Polskę wraz z duszami obcemu kapitałowi, chce zakładać nową partię ? Po co ? Pewnie tylko po to aby dokończyć "dzieła". A za co w Niemczech z rąk Merkelowej otrzymał kilka wysokich odznaczeń państwowych ? Polacy obudźcie się !!!
 • Anna 2017-07-10 16:47:50
  W Brukseli będzie zakładał? Skompromitowany fałszywiec!
 • ma.,. 2017-07-10 09:50:29
  niech zaklada ale w niemczech......REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA