REKLAMA

Donald Tusk: Macierewicz ma polityczną obsesję na punkcie generałów b. szefów SKW

  • Autor: PAP/AH
  • 09 grudnia 2017 08:40
Donald Tusk: Macierewicz ma polityczną obsesję na punkcie generałów b. szefów SKW - W sprawie generałów Pytla i Noska mam poczucie tak głębokiej niesprawiedliwości, która dzieje się wobec ludzi - mówił Donald Tusk. Fot. KPRM

Szef MON Antoni Macierewicz ma polityczną obsesję na punkcie b. szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generałów Piotra Pytla i Janusza Noska – ocenił w piątek b. premier Donald Tusk. Według niego są to bardzo przyzwoici i oddani ojczyźnie oficerowie.

• W grudniu 2016 r. warszawska prokuratura potwierdziła informacje mediów o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła b. szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. 

• Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że b. szefowi SKW stawiane są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB.

• Grozi im do 3 lat więzienia.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla. W ubiegłym roku prokuratura informowała o postawieniu zarzutów Pytlowi i jego zastępcy - Januszowi Noskowi.

- W sprawie generałów Pytla i Noska mam poczucie tak głębokiej niesprawiedliwości, która dzieje się wobec ludzi, którzy naprawdę zgodnie z najlepszymi wzorami polskiego wojska służyli ojczyźnie i są prześladowani dlatego, że minister Macierewicz ma polityczną obsesję na ich punkcie - powiedział Tusk w "Faktach po Faktach" w TVN24.

- To jest rzecz nieakceptowalna dla każdego przyzwoitego człowieka - dodał szef Rady Europejskie.

Jak podkreślił, jako premier był w przeszłości przełożonym tych generałów. - Dzisiaj nie mogę im pomóc, ale przynajmniej mogę publicznie wyrazić solidarność z ludźmi, o których wiem, że byli bardzo przyzwoitymi i oddanymi ojczyźnie oficerami - powiedział Tusk.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łapczyński powiedział w środę, że do zatrzymania gen. Pytla doszło na polecenie wydziału ds. wojskowych tej prokuratury. Dodał, że w prokuraturze b. szef SKW usłyszy zmieniony zarzut w śledztwie, w którym ma już status podejrzanego. Nie podał szczegółów.

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że b. szefowi SKW stawiane są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB.

W grudniu 2016 r. warszawska prokuratura potwierdziła informacje mediów o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła b. szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Grozi im do 3 lat więzienia.

- Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW - mówił ówczesny rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.

W 2016 r. media informowały nieoficjalnie o zarzutach w tej sprawie. Według TVN i "Gazety Wyborczej", chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji.

W tym śledztwie w kwietniu br. jako świadek zeznawał Donald Tusk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA