REKLAMA

Donald Tusk: Mam nadzieję, że KE nie uruchomi art. 7 traktatu UE wobec Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 15 grudnia 2017 16:23
Donald Tusk: Mam nadzieję, że KE nie uruchomi art. 7 traktatu UE wobec Polski Donald Tusk odniósł się do planowanej na środę debaty w Komisji Europejskiej (Fot. KPRM)

Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie uruchomi art. 7 unijnego traktatu wobec Polski - oświadczył w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Komisja Europejska będzie w środę (20 grudnia) analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzję, czy aktywować wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu.

Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub KE, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością trzech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności, ale już uruchomienie art 7., byłby bezprecedensowym krokiem w historii UE i zmusiłoby stolice do zajęcia stanowiska wobec wydarzeń w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA