REKLAMA

Donald Tusk przyjął zaproszenie na obchody 11 Listopada. Pierwszy raz

  • Autor: aw/PAP
  • 10 listopada 2017 15:10
Donald Tusk przyjął zaproszenie na obchody 11 Listopada. Pierwszy raz Donald Tusk (fot.facebook.com/europeancouncilpresident/photos)

Zaproszenie na uroczystość Święta Niepodległości zostało jak co roku wystosowane przez prezydenta do wszystkich b. premierów i b. prezydentów; Donald Tusk przyjął je w tym roku po raz pierwszy - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

• Obecność szefa Rady Europejskiej na sobotnich uroczystościach potwierdził współpracownik Tuska Paweł Graś. O tym, że Donald Tusk weźmie udział w uroczystościach 11 listopada, poinformowały wcześniej Fakty TVN.

• Szczerski dodał, że Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca.

• Na briefingu prasowym w Sejmie rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że Kancelaria Prezydenta przychyliła się do prośby Tuska w tej sprawie.

"Zaproszenie było jak co roku wysłane do wszystkich byłych premierów i (byłych) prezydentów. W różnych latach różni politycy potwierdzali swoją obecność. W tym roku po raz pierwszy potwierdził ją Donald Tusk, ale zaproszenie wynikało z faktu, że jest byłym premierem Polski" - powiedział Szczerski.

Jak poinformował Szczerski, Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jak mówił Szczerski, jest to prośba wyjątkowa.

Szczerski dodał, że z instytucji unijnych zaproszenie otrzymali także obaj Polacy pełniący funkcje wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego: Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (SLD).

Na uroczystości w tym roku nie będzie b. prezydentów: Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego oraz b. premiera Leszka Millera.

"Lech Wałęsa nie będzie uczestniczył w Warszawie w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości" - powiedział dyrektor biura b. prezydenta, Adam Domiński. Potwierdził jednocześnie, że Wałęsa otrzymał zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy do udziału w sobotnich uroczystościach w stolicy. Wałęsa przebywa obecnie w jednym z ośrodków wypoczynkowych na południu Polski.

Były prezydent Bronisław Komorowski nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości - powiedziała PAP Maria Belina Brzozowska z biura b. prezydenta.

Były premier Leszek Miller podkreślił w rozmowie z PAP, że co roku dostaje zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości, jednak w sobotę nie będzie mógł wziąć w nich udziału ze względów służbowych. "Wyjeżdżam w delegację zagraniczną i nie będzie mnie w Warszawie" - wyjaśnił Miller.

Źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta poinformowały PAP, że w poprzednich latach zaproszeni na Święto Niepodległości b. premierzy i b. prezydenci nie zapowiadali z wyprzedzeniem swojej obecności, lecz pojawiali się na uroczystości. Dlatego też Kancelaria Prezydenta nie dysponuje listą b. prezydentów i b. premierów, którzy pojawią się na uroczystości.

Łapiński na briefingu powiedział, że co roku na obchody Święta Niepodległości zapraszani są nie tylko byli premierzy i prezydenci, ale zaproszenia otrzymują także: marszałkowie Sejmu i Senatu oraz członkowie prezydiów obu izb a także przewodniczący klubów parlamentarnych oraz szefowie naczelnych instytucji państwowych.

"To jest święto, które nas powinno łączyć bez względu na to, z jakiej partii jesteśmy i jakie mamy sympatie polityczne" - podkreślił rzecznik prezydenta. "Wszyscy dostali takie samo zaproszenie" - dodał. Jak podkreślił, prezydent wysyła zaproszenia co roku na 3 maja i 11 listopada, więc "nie jest to ani nic sensacyjnego, ani nic, co wymaga poświęcenia dużej uwagi".

W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w sobotę udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA