REKLAMA

Donald Tusk rozmawiał z premier Beatą Szydło

  • Autor: PAP/GP
  • 26 listopada 2015 15:16
Donald Tusk rozmawiał z premier Beatą Szydło Tusk i Szydło omawiali zbliżające się spotkania międzynarodowe (fot. twitter.com)

Beata Szydło i Donald Tusk odbyli pierwszą rozmowę telefoniczną na linii dyplomatycznej Bruksela - Warszawa. Tusk złożył gratulacje z wyboru i omówił z premier najbliższe spotkania unijnych liderów.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w telefonicznej rozmowie pogratulował Beacie Szydło objęcie funkcji premiera polskiego rządu - poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.

Tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej szefowej rządu z szefem RE były również najbliższe spotkania międzynarodowe: szczyt Unia Europejska - Turcja w Brukseli oraz szczyt klimatyczny COP 21 w Paryżu - podkreślono w komunikacie.

Również Donald Tusk poinformował na twitterze, że odbył pierwszą rozmowę z polską premier. Jak napisał wśród tematów znalazły się wyzwania stojące przed Polską i Unią Europejską, które będą dyskutowane na nadchodzących szczytach, tj. Turcja, migracja oraz klimat.

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek poinformowała w czwartek, że Beata Szydło weźmie udział w niedzielnym szczycie UE - Turcja, a w poniedziałek szefowa rządu uda się do Paryża, gdzie rozpocznie się konferencja klimatyczna. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna Szydło.

Tusk intensyfikuje rozmowy z Turcją

Według Tuska, który zwołał niedzielny szczyt, spotkanie ma dodać energii relacjom unijno-tureckim w sprawie migracji oraz pozwolić na powstrzymanie napływu migrantów z Turcji do UE.

Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla przybywających do UE uchodźców z Syrii, a współpraca z nią ma decydujące znaczenie w obliczu kryzysu związanego z napływem syryjskich uchodźców do Europy. W Turcji schroniło się ponad 2 mln uciekających przed wojną Syryjczyków, jednak bardzo wielu z nich wyrusza w dalszą drogę do UE przez Grecję i Bałkany Zachodnie.

Porozumienie klimatyczne w Paryżu

Z kolei w poniedziałek w Paryżu rozpocznie się konferencja klimatyczna COP21. Celem spotkania, w którym weźmie udział, według źródeł z otoczenia szefa francuskiej dyplomacji - gospodarza konferencji, 147 szefów państw i rządów, jest osiągnięcie powszechnej zgody w sprawie walki z ocieplaniem się klimatu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA