REKLAMA

Duda do Polonii: Chcę, abyśmy tworzyli wspólnotę

  • Autor: PAP/JS
  • 30 czerwca 2016 14:45
Duda do Polonii: Chcę, abyśmy tworzyli wspólnotę Spotkanie z Polonią kończy dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Bratysławie. (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Łączność z Polakami za granicą jest niezwykle ważna; chciałbym, abyśmy stanowili wspólnotę - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Instytucie Polskim w Bratysławie.

Prezydent Duda dziękował organizacjom, nauczycielom, duchowieństwu za działalność na rzecz polskiej wspólnoty. "To bardzo potrzebne, byśmy to poczucie wspólnoty mieli, byśmy mieli poczucie związania ze sobą nawzajem, z krajem. A przede wszystkim, żeby edukować dzieci, młodzież, by mówić im o polskiej kulturze, historii, by uczyły się języka polskiego" - powiedział.

W czasie spotkania prezydent wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu artystycznego dla dzieci i młodzieży, zorganizowanego w związku z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

Organizacjom polonijnym przekazał dzieła Henryka Sienkiewicza. Przypomniał, że 2016 r. jest rokiem tego pisarza, a "Quo Vadis" lekturą narodowego czytania.

Czytaj też: Związki zawodowe wyjdą na ulice? W tle obniżenie wieku emerytalnego

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich organizacji na Słowacji, m.in. Klubu Polskiego, Stowarzyszenia "Polonus" i Forum Polsko-Słowackiego oraz uczniowie i nauczyciele ze szkolnego punktu konsultacyjnego przy Ambasadzie RP na Słowacji.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu prezydent nawiązał do czwartkowego meczu polskiej reprezentacji. "Mam nadzieję, że z jeszcze większą radością będziecie państwo śpiewali dziś wieczorem, po meczu" - dodał Andrzej Duda. Reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się w czwartek wieczorem z drużyną Portugalii w walce o wejście do półfinału Mistrzostw Europy.

Spotkanie z Polonią kończy dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Bratysławie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-06-30 15:49:57
    Tak, a liderem tej polonijnej wspólnoty będzie pan Kulas, który przyłączy Polskę do Federacji Rosyjskiej!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA