REKLAMA

Duda w Pekinie: Zwiedził Wielki Mur Chiński

  • Autor: PAP/AT
  • 26 listopada 2015 09:39
Duda w Pekinie: Zwiedził Wielki Mur Chiński Podczas kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent Duda spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li - w Suzhou (Andrzej Duda w Chinach fot.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda zwiedzał w czwartek Wielki Mur Chiński. Na zakończenie kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent spotka się z mieszkającymi w tym kraju Polakami oraz weźmie udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego.

Na ten dzień zaplanowano także spotkanie prezydenta z przewodniczącym chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem.

Na briefingu prasowym zorganizowanym w czasie zwiedzania Wielkiego Muru prezydent podsumował kończącą się wizytę w ChRL.

Wyraził nadzieję, że rozmowy, które odbył z chińskimi przywódcami będą istotnym impulsem do otwarcia rynku chińskiego przede wszystkim dla polskich produktów rolnych. Zaznaczył, że ze strony chińskiej jest zainteresowanie polskimi produktami rolnymi, co - jak wskazał - jest szansą dla polskich rolników.

Strona chińska jest zainteresowana eksportem do Chin produkowanych w Polsce maszyn górniczych, czy sprzętu do wydobycia węgla - poinformował szef polskiego państwa. Zaznaczył przy tym, że chińskie władze nie planują zmian w zakresie oparcia na węglu chińskiej gospodarki, ale chcą przemysł węglowy unowocześniać. Prezydent Duda zauważył, że mile widziana jest także współpraca naukowa z Polską w tym obszarze.

Podczas rozmów chiński premier Li Keqiang wspomniał o wspólnym przedsięwzięciu francusko-chińskim dotyczącym energii jądrowej i o zainteresowaniu strony chińskiej współpracą w tym obszarze - przypomniał polski prezydent. "Przyjąłem to do wiadomości, powiedziałem, że dyskusja na ten temat w tej chwili trwa i zobaczymy, jak się rozwinie" - dodał.

Podczas kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent Duda spotkał się w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem, a z premierem Li - w Suzhou na wschodzie kraju, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1". Wcześniej w Szanghaju polski prezydent otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.

Prezydent Duda do kraju wraca w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA