REKLAMA

Duda: W Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa jest absolutnym priorytetem

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 14:15
Duda: W Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa jest absolutnym priorytetem Prezydent wskazał, że zbliżający się szczyt NATO i postanowienia o wzmocnieniu obecności Sojuszu na wschodniej i południowej flance NATO, są niezwykle istotne (fot. twitter/MON)

• Kwestia bezpieczeństwa, dobrze działającego systemu, a przede wszystkim sprawnego, silnego wojska jest jednym z priorytetów - mówił prezydent Andrzej Duda na odprawie kadry kierowniczej Sił Zbrojnych i MON.
• Odwołał się do sytuacji geopolitycznej i m.in. działań strony rosyjskiej.

Prezydent podkreślił, że w odprawie biorą udział premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. "Cieszę się z tego dlatego, że właśnie dla kwestii bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa naszych obywateli, jedność osób sprawujących najważniejsze stanowiska w państwie jest niezwykle ważna. A mogę wszystkich państwa na tej sali i wszystkich rodaków absolutnie zapewnić, że dziś w Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa, a więc także i państwa bezpiecznego, także i państwa posiadającego w związku z tym silną i sprawną armię, jest absolutnym priorytetem" - mówił.

Dodał, że jest to ważne szczególnie w tym okresie, gdy sytuacja geopolityczna - na przestrzeni ostatnich lat - zmieniła się. "Wszyscy wiemy, jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie, wszyscy wiemy o tym, że Rosja wróciła do polityki imperialnej; polityki, która w związku z tym prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw" - mówił.

Czytaj: Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej kraju

"Wiemy, co zdarzyło się w Gruzji w 2008 r., wiemy co w ostatnich latach zdarzyło się i dzieje się na Ukrainie. Wszyscy wiemy, co zdarzyło się ostatnio, choćby na Morzu Bałtyckim, kiedy doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu. Nie ma więc wątpliwości, że kwestia bezpieczeństwa, kwestia dobrze działającego systemu ale przede wszystkim sprawnego, silnego wojska jest jednym z priorytetów" - zaznaczył prezydent.

Wojsko musi być silne i sprawne, niezależnie od zagrożeń

Prezydent wskazał, że zbliżający się szczyt NATO i postanowienia o wzmocnieniu obecności Sojuszu na wschodniej i południowej flance NATO, są niezwykle istotne.

"Jestem przekonany, że szczyt NATO będzie stanowił domknięcie ich w sensie decyzyjnym i rozpoczęcie rzeczywistego procesu wzmacniania Sojuszu, a więc wzmacniania także i nas w obrębie wspólnoty euroatlantyckiej" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że aby Polska była dobrym wiarygodnym partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, musimy być solidarni z naszymi sojusznikami, co oznacza m.in. wzmacnianie potencjału polskiej armii oraz doskonalenie procedur dowodzenia i współdziałania.

Zobacz: Polskie wojsko: Plan Macierewicza jest ambitny. Więcej żołnierzy kosztem modernizacji?

Wzmacnianie to, jak wskazywał prezydent, musi następować w wymiarze strukturalnym, zdolności operacyjnych i wyposażenia sprzętowego. "Armia powinna być dobrze wyposażona tzn. nowoczesna, tak by bezpieczeństwo żołnierzy wykonujących zadania było na najwyższym możliwym, światowym poziomie" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA