REKLAMA

Duda: Wizyta Nazarbajewa wyznacza nowe kierunki współpracy Polski i Kazachstanu

  • Autor: PAP/JS
  • 23 sierpnia 2016 08:15
Duda: Wizyta Nazarbajewa wyznacza nowe kierunki współpracy Polski i Kazachstanu (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce wyznacza nowe kierunki współpracy politycznej, gospodarczej i energetycznej między naszymi krajami - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obiadu, który wydał na cześć odwiedzającego Polskę Nursułtana Nazarbajewa.

- Panie prezydencie, pańska wizyta nie tylko potwierdza bardzo dobre relacje, jakie łączą nasze kraje, ale wyznacza także nowe, dalsze kierunki współpracy - powiedział Duda podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim. Jak przypomniał, prezydent Lech Kaczyński "dostrzegał potencjał drzemiący w polsko-kazachstańskiej współpracy, zarówno politycznej, jak i energetycznej i gospodarczej".

- Pragnę zapewnić dziś pana prezydenta o moich najszczerszych intencjach kontynuowania polityki, jaką przed laty wyznaczył mój poprzednik prezydent Lech Kaczyński, polityki współpracy, przyjaźni, dobrego współistnienia naszych państw i narodów - oświadczył polski prezydent. Zapewnił, że Kazachstan pozostanie ważnym partnerem Polski w Azji.

Duda podkreślił, że tempo rozwoju Kazachstanu to przykład sukcesu dla innych państw regionu. Wyraził przekonanie, że przyszłoroczna wystawa EXPO-2017 w Astanie, w której weźmie udział także Polska, okaże się wielkim sukcesem. Pogratulował Nazarbajewowi przyznania Kazachstanowi prawa do organizowania EXPO-2017, a także uzyskania statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-18.

Czytaj też: Duda i Nazarbajew chcą rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem

Duda podkreślił, że w naszym kraju wciąż żywa jest pamięć o Polakach, ofiarach stalinowskich deportacji, którzy "znaleźli nowy dom na kazachskich stepach oraz o wielkiej pomocy, jaką otrzymali od Kazachów". - Pański kraj okazał się dla nich oraz ich potomków miejscem przyjaznym umożliwiającym prowadzenie szeroko zakrojonej działalności naukowej i kulturalnej, ale przede wszystkim możliwości realizacji życiowych ambicji i celów - powiedział Duda.

Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że Polska i Kazachstan przeszły podobne drogi rozwoju, przyczyniając się do poprawy poziomu życia obywateli, ukształtowania nowoczesnych gospodarek, "bezspornego wzrostu autorytetu naszych państw na arenie międzynarodowej". - To właśnie sprawia, że nasze partnerstwo z Polską czeka wielka przyszłość - dodał.

Nazarbajew zaznaczył, że w chwili odzyskania niepodległości przez Kazachstan 25 lat temu wśród ponad 130 narodowości go zamieszkujących była także diaspora polska.

Prezydent Kazachstanu nawiązał też do wizyty w jego kraju papieża Jana Pawła II we wrześniu 2001 roku. "Właśnie w błogosławionej ziemi kazachskiej Jego Świątobliwość papież Polak zaapelował o pojednanie i zjednoczenie Europy i Azji, Zachodu i Wschodu" - mówił Nazarbajew.

Podziękował za polskie wsparcie dla zorganizowania EXPO-2017 w Astanie; wyraził też satysfakcję, że przedsiębiorcy z Polski są zainteresowani rynkiem kazachstańskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA