REKLAMA

Duda: Wizyta prezydenta Senegalu będzie impulsem do pogłębienia dwustronnej współpracy

  • Autor: PAP/JS
  • 27 października 2016 21:56
Duda: Wizyta prezydenta Senegalu będzie impulsem do pogłębienia dwustronnej współpracy Duda przypomniał, że z prezydentem Senegalu rozmawiali przed południem, a później wspólnie otworzyli Polsko-Senegalskie Forum Ekonomiczne (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Wizyta prezydenta Senegalu w Polsce da silny impuls do jeszcze żywszej współpracy gospodarczej między naszymi krajami – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego obiadu wydanego na cześć przebywającego w Polsce prezydenta Senegalu Macky'ego Salla.

Prezydent Duda podkreślił, że Senegal to jedno z najbardziej wybijających się i najbardziej ambitnych państw w Afryce, główne państwo Afryki Zachodniej, stabilne i demokratyczne. Jak dodał, Senegal posiada od dziesięcioleci stabilne instytucje państwa i od wielu lat jest gwarantem stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie.

Według prezydenta bardzo wysokie poparcie, jakie Senegal otrzymał dla swej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako jej niestały członek dowodzi wielkiego autorytetu, jakim to państwo cieszy się we wspólnocie międzynarodowej, a przede wszystkim we wspólnocie państw Afryki.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że kontakty - polityczne a także gospodarcze - pomiędzy Polską a Senegalem rozwijają się coraz intensywniej. Wyraził przekonanie, że wizyta prezydenta Senegalu w Polsce da silny impuls do jeszcze żywszej współpracy gospodarczej.

Duda przypomniał, że z prezydentem Senegalu rozmawiali przed południem, a później wspólnie otworzyli Polsko-Senegalskie Forum Ekonomiczne; Macky Sall spotkał się tego dnia także z premier i marszałkiem Senatu.

"Rozmawialiśmy o tym, co zrobić, aby nasze kraje rozwijały się jeszcze dynamiczniej, żeby współpraca pomiędzy naszymi państwami i społeczeństwami układała się jak najlepiej ku obopólnej korzyści" - powiedział Duda.

Prezydent mówił o szacunku, którym Polska darzy Senegal a Senegal Polskę, który "pozwala na dobre spojrzenie w przyszłość, na rozmowę o tym, jak kształcić w naszych krajach młodych ludzi, aby byli najlepszymi inżynierami, by mogli zdobywać rynki światowe".

"Mogę pana prezydenta zapewnić, że jestem przyjacielem Senegalu i będę ze swej strony czynił wszystko, aby Polska w jak największym stopniu angażowała się w sprawy ważne dla Senegalu" - oświadczył Duda.

Macky Sall wyraził szacunek dla Polski - "kraju duchowości, nauki i wiedzy". Wspominał wizytę w Senegalu papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Jak mówił, nauka zawdzięcza Polsce m.in. astronoma Mikołaja Kopernika, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marię Skłodowską-Curie oraz wynalazcę lampy naftowej i "pioniera przemysłu naftowego" Ignacego Łukasiewicza. Z kolei kultura zawdzięcza Polsce m.in. znakomitego kompozytora Fryderyka Chopina.

"Nasz świat potrzebuje ideału, który sprawia, że człowiek otwiera się na swego bliźniego w duchu przyjaźni i pokojowego współistnienia. Są to wartości, które oba nasze narody podzielają" - mówił prezydent Senegalu. Podkreślił, że zarówno po stronie Senegalu jak i Polski jest silna wola dynamicznej i partnerskiej współpracy.

W piątek prezydent Senegalu odwiedzi Gdańsk, zwiedzi m.in. historyczne budynki Stoczni Gdańskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA