REKLAMA

Dworczyk, PiS: Nie ma powodów do odwołania Macierewicza

  • Autor: PAP
  • 27 września 2016 13:15
Dworczyk, PiS: Nie ma powodów do odwołania Macierewicza Odnosząc się do zarzutów polityków opozycji Dworczyk ocenił rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że nie ma powodów do odwołania Macierewicza. (fot. mat. pras.)

• Nie ma powodów do odwołania szefa MON Antoniego Macierewicza - oświadczył poseł PiS Michał Dworczyk.
• Odnosząc się do zarzutów opozycji, Dworczyk podkreślił, że siły Obrony Terytorialnej są w trakcie tworzenia i w sposób naturalny bezpośrednio podlegają szefowi MON.

Politycy PO stwierdzili na konferencji prasowej, że premier Beata Szydło powinna zdymisjonować ministra obrony Antoniego Macierewicza, który - ich zdaniem - wprowadza chaos i bałagan do resortu oraz podejmuje niepokojące decyzje np. w kwestii Obrony Terytorialnej. O tym, że Macierewicz tworzy swoją "przyboczną armię" mówili w kontekście Obrony Terytorialnej również politycy Nowoczesnej.

Odnosząc się do zarzutów polityków opozycji Dworczyk ocenił rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że nie ma powodów do odwołania Macierewicza. - Różnego rodzaju spekulacje, które pojawiają się wśród polityków opozycji mają swoje źródło albo w ich niedoinformowaniu, niekompetencji, albo złej woli - stwierdził.

Dworczyk odpierał zarzuty, dotyczące m.in. Obrony Terytorialnej - według polityków PO, w sytuacji gdy dowództwo Obrony Terytorialnej ma podlegać bezpośrednio szefowi MON, Obrona ma stanowić "prywatne wojsko ministra Macierewicza". Podobną opinię wyrazili politycy Nowoczesnej.

- Te siły zbrojne są w trakcie tworzenia i w sposób naturalny są bezpośrednio podporządkowane konstytucyjnemu ministrowi. Stąd bezpośredni nadzór ministra. Jeśli chodzi o docelowe dowodzenie tymi wojskami, jestem przekonany, że po nowelizacji ustawy - będą jak wszystkie inne rodzaje sił zbrojnych - w ramach dowództwa wojskowego - powiedział Dworczyk.

MON chce, by Obrona Terytorialna Kraju stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona Terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad.

W ubiegłym tygodniu resort obrony poinformował, że szef MON wyznaczył płk. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. "Rzeczpospolita" napisała, że minister obrony zdecydował, iż Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednostką organizacyjną podporządkowaną bezpośrednio jemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spragniony123 2016-10-01 07:21:57
    Niech nikt nie waży się dymisjonować szefa MON a tym bardziej na życzenie opozycji która chce dymisji całego rządu.Opozycja jest żałosna nie ma nic do zaoferowania poza obaleniem rząduREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA