REKLAMA

Dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK poproszony o odejście

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 kwietnia 2016 13:47
Dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK poproszony o odejście Według informacji TVP Info rezygnację z pracy zaproponował Kamilowi Zaradkiewiczowi szef Biura Trybunału Konstytucyjnego (fot. youtube.com)

• Jak dowiedziała się TVP Info, Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego, został poproszony o odejście ze stanowiska.
• Otrzymał także zakaz medialnych wypowiedzi.
• W obronie dyrektora stanęli posłowie PiS.

Według informacji TVP Info rezygnację z pracy zaproponował Kamilowi Zaradkiewiczowi szef Biura Trybunału Konstytucyjnego. To efekt wypowiedzi, jakich udzielał w mediach dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK.

Zaradkiewicz najpierw dla "Rzeczpospolitej", następnie dla TVP mówił, że wyroki sądu konstytucyjnego mogą być uznawane za ostateczne dopiero po analizie prawnej, dokonanej przez niezależny organ.

- Każdy sąd, a TK jest sądem, tyle że specyficznym, musi orzekać wg reguł, które ustala ustawodawca. To są chociażby reguły czysto formalne, przepisy dotyczące składów orzeczniczych. Konstytucja w wypadku żadnego sądu, ani Sądu Najwyższego, ani innych sądów, w tym Trybunału, takich reguł nie ustanawia. Ani konstytucja, ani żadna ustawa nie rozstrzyga, nie wskazuje organu kompetentnego, który miałby to rozstrzygać w sposób wiążący – mówił w TVP Info.

Jak dowiedziała się TVP Info, po tej wypowiedzi dyrektor został wezwany przez dziesięciu sędziów, w tym prezesa Rzeplińskiego, którzy oznajmili mu, że utracili do niego zaufanie.

Małgorzata Wasserman wraz z Wojciechem Szaramą zwróili się o wyjaśnienia sprawy Zaradkiewicza do RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (fot. print screen youtube.com)

Na tę informację zareagowali posłowie PiS: Wojciech Szarama i Małgorzata Wasserman. Wysłali list do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w którym domagają się interwencji ws. Zaradkiewicza. Treść listu dostarczyli do redakcji "wPolityce".

"W związku z ujawnieniem w dniu wczorajszym przez redakcję TVP INFO informacji przekazanej przez Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego o braku zgody na występowanie w mediach (w tym TV) dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Pana Kamila Zaradkiewicza, zwracamy się do Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka o podjęcie interwencji w powyższej sprawie i zbadanie zasadności nałożonego zakazu z punktu widzenia jego zgodności ze standardami ochrony praw człowieka wynikającymi z Konstytucji RP, ustaw oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Należy wskazać, iż zastosowany w stosunku do Pana Kamila Zaradkiewicza zakaz występowania w mediach (w tym TV) może ograniczać zagwarantowaną każdemu swobodę wypowiedzi, wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a także udzielania informacji prasie zagwarantowanych m.in. w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz art. 5 prawa prasowego.

Małgorzata Wassermann, Wojciech Szarama - Posłowie na Sejm RP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA