REKLAMA

Dziedziczak: Rząd chce zachęcać Polonię do tworzenia propolskiego lobby

  • Autor: PAP/GP
  • 04 sierpnia 2017 08:04
Dziedziczak: Rząd chce zachęcać Polonię do tworzenia propolskiego lobby Jan Dziedziczak pracuje w MSZ jako wiceminister koordynujący kontakt z Polonią. Nie raz odwiedzał USA, gdzie jest duża mniejszość naszych rodaków. (fot.:MSZ/twitter.com)

- Rząd Polski będzie zachęcał Polonię do pielęgnowania znajomości polskiego języka i polskiej kultury oraz do tworzenia propolskiego lobby - powiedział podczas czwartkowej (3 sierpnia) konferencji prasowej w kanadyjskim Toronto wiceszef dyplomacji Jan Dziedziczak.

Według wiceministra jego spotkania w Toronto, Montrealu i Ottawie mają mieć charakter polityczny, także z udziałem Polonii. Rząd chce zachęcać środowiska polonijne do tworzenia silnego polskiego lobby, zarówno gospodarczego, jak i politycznego - podkreślił Dziedziczak. "

- Chcemy apelować do naszych rodaków, żeby byli obrońcami dobrego imienia Polski - dodał.

- Ta wizyta jest organizowania wokół bardzo ważnego wydarzenia, zlotu harcerstwa polonijnego - powiedział. - Chcemy wkomponować harcerstwo w politykę polonijną państwa i kreowanie przyszłych liderów Polonii - wyjaśnił.

Wskazując na dobrą sytuację Polonii kanadyjskiej i wsparcie kanadyjskiego rządu dla społeczności imigranckich i ich kultury, Dziedziczak apelował do Polonii o pielęgnowanie znajomości języka polskiego, także wśród młodych ludzi, by ułatwić im utrzymywanie związków z Polską.

Dofinansowanie budżetowe na naukę polskiego

Odpowiadając na pytanie o możliwości dofinansowania z budżetu wydatków na nauczanie języka polskiego za granicą, w krajach takich jak Kanada, Dziedziczak powiedział, że tego typu pomoc nadal będzie kierowana głównie na Białoruś i Litwę oraz do Kazachstanu.

- Nasze fundusze są jednak przeznaczone dla Polaków na Wschodzie - wyjaśnił. Dodał, że kończą się prace legislacyjne, których efektem ma być wprowadzenie legitymacji szkolnych dla młodzieży polonijnej, dzięki którym podczas pobytu w Polsce będzie ona mogła korzystać z tych samych zniżek i udogodnień, które przysługują uczniom w kraju.

Dziedziczak dodał, że w ramach ułatwiania Polonii aktywnego zaangażowania w życie polityczne w Polsce rząd zamierza utworzyć specjalny okręg wyborczy do Senatu. - Senat jest odpowiedzialny za Polonię i będziemy chcieli stworzyć okręg wyborczy do Senatu, żeby Polacy na całym świecie mogli wskazywać swojego senatora niezwiązanego z Warszawą. To będzie osoba, która będzie zajmować się tylko sprawami Polonii - wyjaśnił.

Polskie korzenie ma ponad 1 mln Kanadyjczyków, z których około jedna piąta zna język polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA