REKLAMA

Ekonomista: program 500 plus sukcesem, ale....

  • Autor: aw/PAP
  • 30 grudnia 2016 10:02
Ekonomista: program 500 plus sukcesem, ale.... 500 plus to program, który wydaje się poprawiać sytuacje najuboższych gospodarstw domowych (fot.pixabay)

• Do tegorocznych sukcesów rządu należy zaliczyć realizację programu 500 plus – mówi prof. Marek A. Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
• Ekspert dodaje jednak, że decyzja o obecnym kształcie 500 plus była zbyt pochopna, a program powinien być realizowany stopniowo.

 "Niewątpliwie do sukcesów rządu należy zaliczyć wprowadzenie programu 500 plus. To jest program, który jak na razie wydaje się poprawiać sytuacje najuboższych gospodarstw domowych" - powiedział ekonomista.

W jego ocenie jednak decyzja o wprowadzeniu 500 plus w obecnym kształcie była zbyt pochopna.

"Nie chodzi mi o zakwestionowanie programu, bo tak jak powiedziałem, uważam że jest to program uzasadniony, ale należało zastosować stopniowe podejście i programem obejmować stopniowo coraz to większą grupę gospodarstw domowych, poczynając od gospodarstw, które są w najgorszym położeniu" - mówił ekspert i wyjaśnił, że przykładowo w pierwszym roku programem można było objąć 20 proc. gospodarstw domowych, w następny kolejne 20 proc. i realizacja programu mogłaby się rozciągnąć na pięć lat.

Stopniowe wprowadzenie 500 plus - wg eksperta - byłoby korzystne dla finansów publicznych, ponieważ stopniowo, a nie skokowo, pobudziłoby popyt konsumpcyjny w gospodarce.

Ekspert pochwalił rząd za działania w sferze uszczelniania systemu podatkowego. "Szacuje się, że np. wpływy z VAT-u w tym roku o ok. 7 proc. są większe niż w porównywalnym okresie w ubiegłym roku" - zwrócił uwagę. Zaznaczył jednak, że wdrażanie programu 500 plus można było skorelować z postępami w sferze uszczelniania systemu podatkowego.

"Gdyby program 500 plus był wprowadzany stopniowo, w miarę uszczelniania systemu podatkowego, to myślę, że wielu ekonomistów nie miałoby tak dużych wątpliwości co do sytuacji finansów publicznych w tym roku, a przede wszystkim w przyszłym i w kolejnych latach" - podsumował ekspert. 

Przypomnijmy, jak wynika z wyliczeń minister Rafalskiej, koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł .

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA