REKLAMA

Eksperci o podobieństwach i różnicach między Andrzejem Dudą a Lechem Kaczyńskim

  • Autor: PAP
  • 05 grudnia 2015 12:33
Eksperci o podobieństwach i różnicach między Andrzejem Dudą a Lechem Kaczyńskim Lech Kaczyński (fot. prezydent.pl) i Andrzej Duda (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Andrzeja Dudę i Lecha Kaczyńskiego łączy wrażliwość społeczna, a także poglądy na sprawy zagraniczne - mówi PAP publicysta Mateusz Matyszkowicz. Z kolei publicysta Jarosław Makowski ocenia, że o ile Kaczyński kładł bardzo mocny nacisk na treść polityki, to dla obecnego prezydenta dużo ważniejsza jest forma.

"Prezydent Andrzej Duda nie otwiera ust, by nie powoływać się na dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego, ale wbrew temu, co mówi, że jest kontynuatorem tego dziedzictwa, to jest też zasadnicza różnica. Lech Kaczyński kładł bardzo mocny akcent na treść polityki, jemu po prostu o coś chodziło. Natomiast Andrzej Duda wydaje mi się produktem postpolityki, tzn. to jest polityk bez właściwości, dla niego dużo ważniejsza jest forma niż treść polityki" - mówi PAP Makowski.

"Ewidentnie prezydent Duda dobrze czuje się w tej formie, w tej otoczce, która buduje jego prezydenturę" - dodaje.

Z kolei redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux" Mateusz Matyszkowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że Lech Kaczyński był "pracodawcą Andrzeja Dudy, jego mistrzem i mentorem, jak deklaruje sam Duda".

"Andrzej Duda ma nieco inny charakter niż Lech Kaczyński, jest z innego pokolenia, inaczej patrzy na świat, ale łączy ich wrażliwość społeczna, co jest pewną cechą części polskiej prawicy" - mówi. Jego zdaniem polska prawica "jest przywiązana do konserwatywnego systemu wartości, ale przy wyborze rozwiązań gospodarczych bardzo często dokonuje wyborów, które bliższe byłyby tej stronie lewej" - dodał Matyszkowicz.

"Druga sprawa, która będzie zapewne łączyć obu prezydentów, to jest polityka zagraniczna i wizja solidarności państw, które znajdują się między Niemcami a Rosją. Państw, które muszą walczyć o swoją podmiotowość, czyli o to, by jak największy obszar decyzyjny pozostawał na terenie kraju, tu chodzi zarówno o kwestie militarne i zdolności obronne tych państw, ale także ich siłę polityczną, umiejętność forsowania własnych interesów na arenie międzynarodowej" - podkreślił Matyszkowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • por 2015-12-05 15:22:17
    Różnicy nie widzę, widzę 2 buraki, które nie wiedzą jak się zachować. Nie znają(li) podstawowej zasady: "jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie".
  • zatroskany obywatel 2015-12-05 14:51:55
    tym że tamten miał mózg a ten ma sieczkę na badania psychiatryczne go wysłać bo sfiksował razem z oszołomem kaczyńskimREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA