REKLAMA

Ekspert: Balcerowicz na Ukrainie nie będzie miał wiele do powiedzenia

  • Autor: bad
  • 25 kwietnia 2016 19:31
Ekspert: Balcerowicz na Ukrainie nie będzie miał wiele do powiedzenia Leszek Balcerowicz jest doradcą Poroszenki. Fot. balcerowicz.pl

– Powołanie zachodnich ekspertów ma być jedynie listkiem figowym dla wspierającego interesy oligarchów rządu kierowanego przez długoletniego współpracownika Poroszenki – ocenia ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. Ukrainy Paulina Lang.

W piątek 22 kwietnia prof. Leszek Balcerowicz został powołany na stanowisko przedstawiciela prezydenta Petra Poroszenki przy Gabinecie Ministrów oraz szefa zespołu doradców prezydenta.

– Powołanie zachodnich ekspertów ma być jedynie listkiem figowym dla wspierającego interesy oligarchów rządu kierowanego przez długoletniego współpracownika Poroszenki – ocenia ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. Ukrainy Paulina Lang.

Ważne stanowisko Balcerowicza

Balcerowicz ma być odpowiedzialny m.in. za koordynację prac nad reformami. - Stanowisko, które objął prof. Balcerowicz, jest ważne z punktu widzenia ukraińskiego systemu politycznego – wyjaśnia Paulina Lang. - Jest ono formalnym zwornikiem relacji pomiędzy prezydentem (który ma znacznie większe kompetencje, niż w Polsce) a rządem.

Rzeczywista rola tego stanowiska wzrasta i maleje, w zależności od tego, jakie wpływy w rządzie ma prezydent. Paradoksalnie, jeśli są one silne, stanowisko to traci na znaczeniu, tak jak ma to miejsce obecnie. Architektem rządu Wołodymyra Hrojsmana jest prezydent Petro Porszenko. Zarówno premier, jak i większość ministrów (z wyjątkiem sześciu pochodzących z kwoty Frontu Ludowego) to jego zaufani współpracownicy.

- Prezydent ma zatem bezpośredni wpływ na działania rządu, a jego przedstawiciel może pełnić jedynie funkcje koordynacyjne – tłumaczy ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Także Słowak Iwan Miklosz

Obok Balcerowicza na stanowisko doradcy premiera Hrojsmana powołano Słowaka Iwana Miklosza, który wcześniej rozpatrywany był jako kandydat na ministra finansów.

- Powołanie tych międzynarodowych autorytetów ma na celu uwiarygodnienie reformatorskich zamiarów rządu na arenie międzynarodowej. Podobną rolę odgrywali zagraniczni ministrowie w poprzednim rządzie – wyjaśnia ekspert. – W praktyce okazywali się oni jednak niesterowalni. Na przykład Ajvaras Abromavicius, minister gospodarki i handlu pochodzący z Litwy, zrezygnował po tym, jak kierowano wobec niego naciski w związku z nominacjami personalnymi w państwowych spółkach, nie chcąc dalej firmować swoim nazwiskiem działań rządu na arenie międzynarodowej – przypomina Lang.

Działania jedynie wizerunkowe

W pierwszych wypowiedziach prof. Balcerowicza cytowanych przez ukraińskie media precyzuje on zakres swoich obowiązków jako „współpracę z zachodnimi inwestorami i politykami w celu przedstawienia rzeczywistej sytuacji na Ukrainie i osiągnięć tego państwa w prowadzeniu reform”.

„Rozwój Ukrainy jest o wiele lepszy, niż to jak się go przedstawia – moim zadaniem będzie pokazanie osiągnięć, które nie zawsze są zauważalne na Zachodzie” – powiedział Balcerowicz.

W opinii Lang, te wypowiedzi potwierdzają tezę, że w zaangażowaniu Balcerowicza i Miklosza tak naprawdę nie chodzi o pomoc w niezbędnych reformach, ale mamy do czynienia PR-owym działaniem nakierowane na odbiorców na Zachodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kibol 2016-04-25 22:56:39
    Do Tadek: Mylisz się - nigdy nie jest tak żle aby nie mogło być gorzej. Mogli powołać prof. Szlachtę z UJ.
  • Tadek 2016-04-25 21:41:45
    Gorzej UKRAINA NIE MOGŁA zrobić!!!!!! Czarno widzę Cię Ukraino!!!



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA