REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Samorządy muszą wykazać się kreatywnością

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 15 marca 2016 10:38
Elżbieta Rafalska: Samorządy muszą wykazać się kreatywnością Rafalska: Żadne opóźnienia w wypłacie 500 zł na dziecko nie będą miały miejsca (fot. twitter/MRPiPS)

• Ministerstwo rodziny obawia się nawału wniosków w ramach świadczenia 500 plus.
•  Zdaniem Elżbiety Rafalskiej to, czy taki problem się pojawi, zależy w największej mierze od samorządów.
• Jako najsłabszy punkt programu Rafalska podaje system Empatia.

Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" była pytana o największe obawy dotyczące uruchomienia programu 500 plus.

- Uruchomienie tak dużego programu zawsze rodzi obawy. Najważniejsze, by w pierwszych dniach nie było nawału wniosków w punktach, gdzie będą przyjmowane. Czy tak się stanie, zależy od akcji informacyjnej, którą przygotują samorządy oraz rząd - mówiła.

Jak dodawała, najważniejsze jest dotarcie do rodzin z informacją, że na złożenie wniosku, aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia, mają trzy miesiące. Jeśli to zrobią do 1 lipca, to dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.

- Jeśli rodzice będą o tym wiedzieli, to nie przeżyjemy naporu na punkty przyjmujące wnioski. To zależy także od liczby punktów, które będą przyjmowały wnioski. Ważne jest to, jak logistycznie poradzą sobie samorządy, które będą te wnioski przyjmowały. Samorządy są różne i wiele będzie zależało od ich zaangażowania i kreatywności - podkreślała.

Na łamach "DGP" zapewniła jednak, że samorządy otrzymają pomoc. - Oczywiście jeśli będziemy mogli udzielić pomocy, to nie uchylam się od żadnej jej formy. Może być ona szkoleniowa, instruktażowa, interpretacyjna, prawna - mówiła.

Jako najsłabszy punkt programu wskazała system Empatia. - Faktycznie, jeśli szukamy jakiegoś wąskiego gardła, to może nim być właśnie Empatia. Otrzymałam ją w spadku po poprzednikach. Nie była przygotowana pod taką pracę. Jedynie na bazie doraźnej optymalizacji udało się ją do tego zadania przygotować. Ale mimo to uważam, że żadne opóźnienia nie wchodzą w grę. W końcu wypłaty wniosków z wyrównaniem od kwietnia zaczną się w lipcu, dlatego trzymiesięczne opóźnienie nie jest możliwe - zapewniała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA