REKLAMA

Ewa Kołodziej zastąpi Tomasza Tomczykiewicza w Sejmie

  • Autor: Anna Trojanowska
  • 29 listopada 2015 12:30
Ewa Kołodziej zastąpi Tomasza Tomczykiewicza w Sejmie Miejsce Tomasza Tomczykiewicza w Sejmie zajmie Ewa Kołodziej (Ewa Kołodziej, fot.kolodziejewa.pl)

W szpitalu w Katowicach zmarł poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz. Kto wejdzie na jego miejsce w Sejmie?

Tomczykiewicz walczył z chorobą

Tomczykiewicz, przewodniczący klubu parlamentarnego PO od wielu lat poważnie chorował na nerki. Zmarł minionej nocy w szpitalu w Katowicach.

- Trudno mi w to uwierzyć, choć nas na to przygotowywał, od wielu lat poważnie chorował. Wiele razy wygrywał z chorobą, bo miał w sobie zawsze wolę walki - powiedział poseł PO Borys Budka.

- Był walecznym politykiem i dobrym organizatorem, dzięki niemu śląska Platforma była zawsze jednością. Dobrze czuł region i był osobą, która łączy. Chętnie promował młodych. Platformę uważał za swoje dziecko, w dobrym sensie tego słowa - wspominał Borys Budka.

Tomczykiewicz w ostatnich wyborach starował z OKW Katowice (Ruda Śląska, Tychy, Chorzów). Poparło go 10 tys. 814 wyborców. W obecnej kadencji został przewodniczącym sejmowej Komisji mniejszości narodowych i etnicznych. W minionych kadencjach m.in. uczestniczył w pracach nadzwyczajnej komisji śledczej ds. wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy, a od lipca 2010 r. do listopada 2011 r. przewodził pracom klubu parlamentarnego PO.

Ewa Kołodziej wejdzie na miejsce Tomczykiewicza w Sejmie

Jego miejsce w sejmie zajmie kolejna osoba, która zdobyła największą liczbę głosów w regionie. Będzie to Ewa Kołodziej którą poparło 5,745 tys. wyborców.

Kołodziej to działaczka samorządowa i polityk oraz posłanka na Sejm VII kadencji.

Ukończyła studia wyższe z zakresu politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała jako asystentka parlamentarna, zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”i Platformy Obywatelskiej.

Pracowała jako asystentka parlamentarna Senatora Leszka Piechoty. W latach 2002-2003 była referentem ds. administracyjno-biurowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Natomiast w latach 2006-2011 pełniła funkcję specjalisty ds. rozwoju i PR w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne „BetaMed”.

W 2002 roku kandydowała do katowickiej rady miejskiej. Radną została w trakcie kadencji w miejsce Andrzeja Sośnierza. W 2006 roku i w 2010 roku skutecznie ubiegała się o reelekcję. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady miejskiej i przewodniczącej komisji edukacji.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat poselski jako kandydatka z listy PO, otrzymując 14 149 głosów w okręgu katowickim.

Kołodziej zasłynęła ostatnio także z tego, że zasugerowało fałszerstwo wyborcze w Katowicach. - Trudno wszystkim uwierzyć, że w mojej komisji wyborczej, gdzie głosowałam osobiście z protokołu wynika, iż kandydatka do Sejmu RP Ewa Kołodziej otrzymała "0" głosów – żaliła się Kołodziej. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • dariusz mikos katowice 2015-11-29 16:31:48
    Pani kołodziej nie miała czasu aby spotac się w czasie dyżuru poselskiego ( a i tak rzadko bywała) z wyborcamiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA