REKLAMA

Ewa Kopacz o swojej roli po katastrofie smoleńskiej: Są zeznania

  • Autor: PAP/AT
  • 08 czerwca 2017 11:56
Ewa Kopacz o swojej roli po katastrofie smoleńskiej: Są zeznania Był premier wyjaśniła, że jej rola w Moskwie polegała na pomocy rodzinom (Ewa Kopacz, fot.flickr.com/Platforma Obywatelska RP)

Są zeznania ludzi - powiedziała była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz zapytana o to, czy istnieje dokument z 2010 roku potwierdzający, że jej rola w Moskwie po katastrofie smoleńskiej ograniczała się tylko do wspierania rodzin.

Ewa Kopacz - w 2010 r. minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska - po katastrofie rządowego samolotu Tu-154M, w której zginęło 96 osób, m.in. prezydent Lech Kaczyński, w kwietniu 2010 r. pojechała do Moskwy, gdzie odbywały się sekcje zwłok i identyfikacje ofiar katastrofy.

W czwartek (8 czerwca) w radiu Plus była pytana, czy jest "dokument, notatka służbowa z 2010 r.", potwierdzające, że jej rola ograniczała się do wspierania rodzin, które pojechały do Moskwy identyfikować bliskich zmarłych w katastrofie. "Jest rozmowa kilku osób w KPRM. Spóźniłam się na Radę Ministrów, jechałam z Gdańska, weszłam do premiera i tam siedziało kilka osób. Była rozmowa" - odpowiedziała Kopacz. Dopytywana, czy jest notatka służbowa, odpowiedziała: "Są zeznania ludzi".

Prowadzący rozmowę stwierdził, że z dokumentów z Ministerstwa Zdrowia wynika, że to właśnie Kopacz była odpowiedzialna za koordynację procesu identyfikacji zwłok.

Czytaj też: Katastrofa Smoleńska: Była premier zabrała głos

W odpowiedzi Kopacz wyjaśniła, że jej rola polegała na pomocy rodzinom. "Były wyznaczone grupy, były tablice ogłoszeń w hotelu - te grupy wsiadały o poszczególnych godzinach do autokaru i dojeżdżały do zakładu medycyny sądowej" - relacjonowała.

"Rodziny narzekały, że zbyt długo to trwa (...) rozmowy w obecności prokuratorów, ale też psychologów i tłumacza odbywały się tylko w jednej salce (...) Pozostali czekali w nieskończoność, więc moja szybka reakcja - by tych punktów uruchomić więcej" - mówiła Kopacz.

Dotychczas w wyniku ekshumacji ciał ofiar katastrofy w Smoleńsku stwierdzono dwie zamiany ciał; w dziewięciu trumnach, m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znaleziono szczątki innych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA