REKLAMA

Ewa Kopacz o uchodźcach: Tylko jedność UE da Polakom bezpieczeństwo

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 29 listopada 2015 20:01
Ewa Kopacz o uchodźcach: Tylko jedność UE da Polakom bezpieczeństwo Ewa Kopacz w Brukseli (fot.:premier.gov.pl)

- Zarówno UE jest potrzebna Polsce, jak Polska UE – powiedziała nam Ewa Kopacz, była premier, gdy zapytaliśmy ją o ustalenia co do relokacji uchodźców i szczyt UE-Turcja, na którym przebywa Beata Szydło.

Kopacz twierdzi, że powinniśmy działać ramię w ramię z innymi unijnymi krajami – a nie się wyłamywać – bo tylko jedność UE da Polakom bezpieczeństwo.

- Dzisiaj tak samo ważne jest bycie w UE, jak i dbałość o bezpieczeństwo Polski i jej obywateli. Polacy właśnie z Unią i członkostwem Polski w UE wiążą poczucie bezpieczeństwa. W pojedynkę na pewno nie damy rady sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed nami w obecnej sytuacji międzynarodowej – zaznaczyła Ewa Kopacz.

Była premier dodała jednak także, że nasza zgoda na relokację uchodźców nie powinna oznaczać, że nasz odrębny punkt widzenia nie powinien być słyszalny.

- Działaniem każdego rządu, zarówno tego który był, ale i tego, który jest i które będą jest przede wszystkim obowiązek budowania silnej pozycji Polski w UE. Nasz głos do tej pory naprawdę był słuchany w UE. Zwracano uwagę, co mówi Polska. Byliśmy identyfikowani jako lider Europy środkowo – wschodniej. Polski głos brzmiał zawsze dosadnie, merytorycznie i był słuchany. Myślę, że tak  powinno zostać. W tej chwili  ważna jest dobra współpraca i obrona polskich interesów na zasadach partnerskich – powiedziała.

Ewa Kopacz podkreśliła, że mocne stanowisko - ale bez obrażania się i obrażania innych - jest  kluczem do budowania silnej pozycji Polski. Jej zdaniem zwinięcie flag unijnych z konferencji prasowych rządu to właśnie taka niepotrzebną demonstracja wobec UE. Zwyczaj wystawiania  flag unijnych obok narodowych wprowadził Donald Tusk na początku swojej kadencji.

- Brak flag unijnych to niepotrzebny sygnał do Europy. Nie mamy powodu wstydzić się tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej – stwierdziła Ewa Kopacz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jjerry 2015-11-30 00:13:54
    Wypowiedz Kopaczowej, to takie ciupcianie kotka,za pomoca mlotka, nie wie co mowi....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA