REKLAMA

Fałszerstwo przy wyborze Donalda Tuska na szefa RE? PO chce ujawnienia ekspertyzy

 • Autor: PAP/AT
 • 27 marca 2017 11:55
Fałszerstwo przy wyborze Donalda Tuska na szefa RE? PO chce ujawnienia ekspertyzy Złożymy interpelację, żeby dowiedzieć się, czy minister spraw zagranicznych posługiwał się tylko swoim zdaniem, czy też zdaniem polskiego rządu i zgodą pani premier na to, by podważać legalny wybór przewodniczącego Donalda Tuska - powidział Tomczyk (Cezary Tomczyk, fot.facebook.com/tomczykcezary)

Politycy PO wystosują interpelację do ministra Witolda Waszczykowskiego w sprawie ujawnienia treści ekspertyz, które - według szefa MSZ - wskazują na fałszerstwo przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

• Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował w poniedziałek (27 marca) rano, że przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej doszło do fałszerstwa.

• Złożymy pilną interpelację do pana ministra Waszczykowskiego po to, żeby opinia publiczna mogła poznać treść tych ekspertyz - zapowiedział poseł PO Cezary Tomczyk.

• Według Tomczyka tego typu wypowiedzi Waszczykowskiego obniżają pozycję Polski w Unii Europejskiej i psują nasze relacje z pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Szef MSZ poinformował w poniedziałek, że ma ekspertyzy, które wskazują na to, że Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. Według niego, przy reelekcji Tuska doszło do fałszerstwa.

"Dzisiaj złożymy pilną interpelację do pana ministra Waszczykowskiego po to, żeby opinia publiczna mogła poznać treść tych ekspertyz, po to żeby dowiedzieć się, czy minister spraw zagranicznych posługiwał się tylko swoim zdaniem, które wiemy, że często jest bardzo różne, czy też posługiwał się zdaniem polskiego rządu i zgodą pani premier na to, żeby podważać legalny wybór przewodniczącego Donalda Tuska" - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie.

Według Tomczyka tego typu wypowiedzi Waszczykowskiego obniżają pozycję Polski w Unii Europejskiej i psują nasze relacje z pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Europoseł Tadeusz Zwiefka (PO) pytał, czy premier Beata Szydło zdymisjonuje Waszczykowskiego jeśli okaże się, że jego "enuncjacje" nie mają żadnego oparcia w faktach, dokumentach i w prawie. W ocenie europosła, w takiej sytuacji będzie to "jedyna słuszna decyzja", ponieważ obecny szef MSZ szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej.

Waszczykowski tłumaczył w poniedziałek, że fałszerstwo na unijnym szczycie 9 marca miałoby polegać na niedopuszczeniu polskiego kandydata, i nie zastosowaniu procedury głosowania.

Pytany o tę kwestię w Radiu Zet wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, powiedział, że nie wie, co Waszczykowski mógł mieć na myśli mówiąc o możliwym fałszerstwie. Jak podkreślił prawnie nie ma podstaw, żeby podważać wybór Tuska, który - w jego ocenie - został dokonany efektywnie. Natomiast, zaznaczył, "z całą pewnością z poważną wadą polityczną".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • max,. 2017-03-27 20:26:36
  Do min: nigdy nikim nie bedzie tylko Polak nie scierwo
 • min 2017-03-27 16:17:51
  Do max.,: Interes Polski zdradza obecny rząd, izolując nas od Europy i zaprzepaszczając dotychczasowy dorobek. Tusku będzie następnym Prezydentem RP, znacznie lepszym niż obecny rezydent (Pałacu Namiestnikowskiego).
 • max., 2017-03-27 15:54:36
  nie ma o czym tusek zdrajca Polkow to wiadomo i za to zaplaciREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA