REKLAMA

Forum Rynku Zdrowia, Warczyński: Projekt finansowania służby zdrowia w ciągu miesiąca

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 26 października 2016 16:42
Forum Rynku Zdrowia, Warczyński: Projekt finansowania służby zdrowia w ciągu miesiąca Regulacje zapobiegające wahaniom w budżetowaniu ochrony zdrowia mają się znaleźć się w nowych ustawach - mówił minister Warczyński. Fot. PTWP

Jak poinformował w środę (26 października) wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, w trakcie sesji XII Forum Rynku Zdrowia "Polityka zdrowotna - czy potrafimy grać zespołowo", w ciągu miesiąca zostaną przedstawione nowe propozycje dotyczące finansowania systemu ochrony zdrowia.

- W związku z tym, że zostanie zmieniony system finansowania ochrony zdrowia, nowy projekt będzie zawierał propozycje, które zastąpią ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej. Będzie zawierał także mapę drogową dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. produktu krajowego brutto - mówił wiceminister Piotr Warczyński.

Propozycje, jak przekonywał minister, mają doprowadzić do tego, że w przyszłej służbie zdrowia zagwarantowane będą ustawowo ściśle określone środki, mierzone procentem wielkości PKB.

- Mówiąc o wydatkach z budżetu, bądź pieniądzach publicznych, ale bez tych z jednostek samorządu terytorialnego, zaczniemy od kwoty wielkości 4,38 proc. PKB, by osiągnąć w przyszłości 6 proc. Jeśli dodać do tego inne środki, osiągniemy w praktyce 8 proc. PKB na zdrowie. Mówimy oczywiście o przyszłej zmianie systemowej, polegającej na przejściu z systemu składkowego na budżetowy system finansowania służby zdrowia od 2018 roku - dodał minister Warczyński.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA