REKLAMA

Francuska prasa podkreśla słowa papieża o przyjmowaniu uchodźców

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lipca 2016 10:53
Francuska prasa podkreśla słowa papieża o przyjmowaniu uchodźców Francuskie dzienniki zwracają uwagę na słowa papieża Franciszka o potrzebie przyjęcia "ludzi uciekających od wojen". (fot. Kancelaria premiera)

• Francuskie dzienniki zwracają uwagę na słowa papieża Franciszka o potrzebie przyjęcia "ludzi uciekających od wojen".
• Katolicki "La Croix" pisze zarazem, że większość społeczeństwa w Polsce, w tym księża, sprzeciwiają się przyjmowaniu muzułmanów.

- Podczas gdy Watykan w ubiegłym tygodniu skrytykował zbyt zachowawczą postawę Polski, jeśli chodzi o wartości chrześcijańskie, w tym "antymuzułmańskie odczucia polskich polityków", Franciszek w Krakowie "wolał raczej chwalić polską historię i tożsamość wykute przez chrześcijańskie zasady" - relacjonuje "La Croix".

Odnotowuje słowa papieża wypowiedziane w środę (27 lipca) na Wawelu o Polsce jako "ziemi emigracji" i równoczesnej potrzebie "gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu".

"Czy ta wizyta przekona Polaków?" - zastanawia się francuska gazeta, która w swej korespondencji zauważa, że na razie choć Kraków jest w kolorach Watykanu, to na ulicach królują raczej fotografie Jana Pawła II, a nie Franciszka.

"La Croix" odnotowuje przy tym, że stanowisko polskiego episkopatu w sprawie migrantów, wyrażone m.in. we wspólnym przesłaniu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich z 30 czerwca, jest zbieżne ze stanowiskiem Watykanu. - Zarazem znaczna większość polskiego społeczeństwa, w tym wielu księży w prywatnych rozmowach, pozostaje przeciwna przyjmowaniu muzułmanów, kojarzonych z terrorystami - komentuje.

Dziennik odwołuje się w swym komentarzu do rozpowszechnionej w sobotę przez watykańskie biuro prasowe i cytowanej przez portal Vatican Insider noty rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest "podsycany przez niektóre partie polityczne".

Także "Le Figaro" pisze, że Franciszek "wyraźnie poprosił Polaków o "zajęcie się złożonym zjawiskiem migracji" poprzez "przezwyciężenie lęków" i ze "stałym zaangażowaniem etycznym".

"Le Figaro", a także "Le Monde", akcentują w swoich relacjach również wygłoszoną w czasie lotu do Polski wypowiedź papieża o "wojnie, która toczy się w dzisiejszym świecie".

- 24 godziny po zabójstwie księdza Jacques'a Hamela w kościele w Saint-Etienne-du Rouvray i po zamachach w ostatnim czasie we Francji, w Belgii i Niemczech, zwierzchnik Kościoła katolickiego przywołał obraz, którego używał od swego wyboru w marcu 2013 roku, o +wojnie w kawałkach+, która dotyka wielu krajów - pisze "Le Monde".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA