REKLAMA

Frans Timmermans: Liczę na rozwiązania ws. praworządności w Polsce do końca marca

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2018 18:27
Frans Timmermans: Liczę na rozwiązania ws. praworządności w Polsce do końca marca Timmermans przedstawił na wstępie historię sporu dotyczącego praworządności między Warszawą a Komisją Europejską (fot.wikipedia.org/euranetplus-inside.eu)

Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział podczas debaty w PE o praworządności w Polsce, że liczy na rozwiązania w tym sporze do końca marca. Zaznaczył, że czeka na konkretną reakcję ze strony Polski na zalecenia KE.

W środę (28 lutego) w PE w Brukseli trwa debata na temat praworządności w Polsce i uruchomienia w tym kontekście przez KE artykułu 7 traktatu europejskiego wobec Polski.

Timmermans przedstawił na wstępie historię sporu dotyczącego praworządności między Warszawą a Komisją Europejską. Powiedział m.in. o konieczności opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, przywrócenia niezależności TK, zmiany ustawy dotyczącej sądów powszechnych w kontekście wieku emerytalnego sędziów oraz zmiany ustaw dotyczących KRS, by sędziowie tej Rady byli wybierani przez sędziów, a nie polityków.

Wyraził też zadowolenie z tego, że - jak mówił - wznowiony został dialog z polskim rządem. "Ten dialog powinien być kontynuowany i mam nadzieję, że doprowadzi do podjęcia działań, które zaradzą tym problemom przed końcem marca. Dialog jest pożyteczny tylko wtedy, jeśli w jego wyniku coś się zmienia (...). Czekam więc na konkretną reakcję ze strony Polski na nasze zalecenia" - powiedział.

Dodał, że praworządność jest kluczowa dla funkcjonowania UE i to warunek konieczny dla wzajemnego zaufania we Wspólnocie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA