REKLAMA

Gasiuk-Pihowicz o decyzji Beaty Szydło: Rozmycie tematu

 • Autor: PAP/JS
 • 14 marca 2016 12:21
Gasiuk-Pihowicz o decyzji Beaty Szydło: Rozmycie tematu Nowoczesna jest gotowa do rozmów - deklaruje Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot. mat. pras.)

• Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) uważa, że skierowanie przez premier Beatę Szydło opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma "rozmyć temat, przedłużyć dyskusję".
• Posłanka zadeklarowała jednocześnie, że Nowoczesna jest gotowa do rozmów.

Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na konferencji prasowej, że decyzja premier Beaty Szydło o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma na celu "rozmycie tematu, przedłużanie dyskusji". "Zalecenia (Komisji Weneckiej) są proste i jasne - wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być opublikowany, a prezydent powinien przyjąć ślubowanie trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału" - podkreśliła.

"To granie na czas, granie na zwłokę, po to żeby Polscy byli jeszcze bardziej zmęczeni tym tematem, żeby ten temat zszedł z pierwszej linii dyskusji" - dodała.

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

W piątek (11 marca) Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK

Posłanka Nowoczesnej zaapelowała do polityków PiS, aby szanowali prawo w Polsce. "Jestem przekonana, że poszliście do polityki z poczuciem odpowiedzialności za państwo, chciałam zaapelować do tej odpowiedzialności, zaapelujcie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby nie narażał bezpieczeństwa naszych dzieci, które opiera się na solidnych sojuszach międzynarodowych, jak i na stabilności gospodarczej" - zwróciła się Gasiuk-Pihowicz do polityków PiS.

Jej zdaniem, jeśli rząd nie opublikuje wyroku TK, to będzie sygnał dla Europy, że Polska nie respektuje zasad demokratycznego państwa prawa. "Jeżeli zalecenia Komisji Weneckiej nie zostaną wykonane, to niestety przekaz, jaki pójdzie w świat będzie jednoznaczny - w Polsce nie szanuje się demokratycznych reguł prawa, premier nie wykonuje orzeczeń TK, pan prezydent także ich nie wykonuje" - zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz.

Posłanka Nowoczesnej zadeklarowała jednocześnie, że przedstawiciele jej partii są gotowi do rozmów o sytuacji wokół TK. "To nie jest tak, że my stawiamy jakieś warunki, żeby usiąść do rozmów; zawsze możemy rozmawiać, ale oczywiście rozwiązania, które wyjdą z tej rozmowy, to muszą być rozwiązania, oparte na literze prawa, które w tym momencie obowiązuje, zgodne z zaleceniami Komisji Weneckiej. Zapisy konstytucji należy wykonywać" - przekonywała.

Zobacz też: Komisja Wenecka weźmie pod lupę kolejną ustawę autorstwa PiS

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • TenSam 2016-06-07 12:22:53
  Czekam kiedy ciebie sprawiedliwość historii zabierze na śmietnik- bo tam jest miejsce takich szczurów jak ty
 • Obiektywny 2016-03-14 22:03:37
  Ta kobieta jest tragikomiczna. Jeśli Nowoczesna chce dostać w przyszłych wyborach mniej niż 5% głosów to powinna jak najczęściej pokazywać Gasiuk-Pihowicz. Jej wypowiedzi, miny, gestykulacja to szczyt BŁAZENADY. Kompromituje i ośmiesza Nowoczesną. Poziom bazarowej przekupki jest daleko wyższy niż tej "posłanki"
 • lipa 2016-03-14 18:44:57
  Potok słów z których nic mądrego nie wynika . Głupia baba , ograniczona , ale jaka dumna z siebie . W głupocie chce dorównać swojemu brygadziście .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA