REKLAMA

Gasiuk-Pihowicz: PiS bezprawnie próbuje sabotować prace TK

  • Autor: PAP/JS
  • 01 grudnia 2016 17:14
Gasiuk-Pihowicz: PiS bezprawnie próbuje sabotować prace TK Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot. mat. pras.)

Sędziowie zebrani na Zgromadzeniu Ogólnym TK starali się wypełniać swoje konstytucyjne obowiązki, ale PiS bezprawnie próbuje sabotować prace Trybunału Konstytucyjnego - oceniła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani w środę przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa Trybunału.

"Nie dziwię się dziewięciu sędziom TK, którzy starają się wypełnić swoje konstytucyjne obowiązki, mimo podejmowanych przez PiS prób sabotowania ich działań; oni starają się przeprowadzić procedurę wyboru kandydatów na stanowisko prezesa TK" - powiedziała dziennikarzom w Sejmie posłanka Nowoczesnej.

"Z komunikatu Trybunału Konstytucyjnego wynika jasno, że jedyną drogą do przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa TK było podjęcie uchwały przez sędziów zebranych na ZO TK" - dodała.

Gasiuk-Pihowicz odniosła się też do nieobecności na ZO trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Wszyscy oni przebywają na zwolnieniach lekarskich. "Oczywiście każdy czasem choruje, ale sytuacja w której trzech sędziów wybranych przez PiS choruje synchronicznie, w momencie kiedy zwoływane jest bardzo ważne Zgromadzenie Ogólne TK budzi moje poważne wątpliwości" - oceniła.

"Moim zdaniem mamy do czynienia z bezprawną próbą sabotowania prac Trybunału przez PiS. W tej sytuacji instytucje, które stoją na straży praworządności w Polsce, które stoją na straży ochrony polskiej konstytucji po prostu nie mogą poddawać się bezprawnym działaniom PiS, który blokuje funkcjonowanie TK" - mówiła.

Zdaniem posłanki Nowoczesnej za obecną sytuację wokół TK odpowiada w głównej mierze prezydent Andrzej Duda. "To prezydent Andrzej Duda odpowiada za obecną kryzysową sytuację wokół TK. To właśnie prezydent Duda łamie polską konstytucję nie przyjmując ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK przez poprzedni parlament. Tu właśnie tkwi źródło wszystkich problemów" - stwierdziła.

"Gdyby nie to łamanie konstytucji przez prezydenta Dudę, to PiS nie miałby możliwości paraliżowania działań TK" - dodała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • to i owo 2016-12-01 18:15:41
    Coś niby gada,ale raczej plecie nie do rzeczy.
  • Sts 2016-12-01 17:41:00
    Moim zdaniem Prezydent powinien stanąć przed trybunału stanu. Przewiduje że tak czy owak czeka go długa odsiadka.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA