REKLAMA

Gen. Malinowski: Bez silnego lotnictwa nie sprostamy zagrożeniom

 • Autor: PAP
 • 26 sierpnia 2016 19:54
Gen. Malinowski: Bez silnego lotnictwa nie sprostamy zagrożeniom fot.pixabay

Silne lotnictwo jest podstawą bezpieczeństwa państwa. Kto nie panuje w powietrzu, nie osiągnie tego panowania też na lądzie czy wodzie – uważa dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.

Malinowski podkreślił, że w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej podstawą bezpieczeństwa państwa powinny być starania o to, by Siły Powietrzne były odpowiednio wyposażone.

"Musimy być zawsze o ten jeden krok do przodu. Nie da się przewidzieć i przygotować na każdą sytuację, ale możemy wyciągnąć wnioski z historii, teraźniejszości, aby nie popełniać tych samych błędów (...). Jeśli nie będziemy mieć silnego lotnictwa, to nie będziemy przeciwdziałać żadnym zagrożeniom - czy to terrorystycznym, czy stricte militarnym. Ani też wojnie hybrydowej" - powiedział.

"Jeżeli nie będziemy mieli silnego lotnictwa, to inne rodzaje sił zbrojnych, nawet najmocniejsze, najlepiej wyszkolone, będą zawsze tylko i wyłącznie tym tłem. W tej chwili, kto nie panuje w powietrzu, ten panowania na lądzie czy wodzie też nie osiągnie. I tak będzie na pewno jeszcze przez kolejnych kilka dekad" - dodał.

Według dowódcy współczesne lotnictwo jest najbardziej elastyczne, ponieważ to właśnie Siły Powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, który w sytuacji zagrożenia reaguje i odpowiada najszybciej. Jak dodał, zasilenie polskiej floty powietrznej samolotami F-16 było jednym z przełomowych wydarzeń dla polskiego lotnictwa.

Dariusz Malinowski (fot.lodzkie.eu)

"Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie kwestii technicznych. Tu nie chodzi tylko o najnowsze komputery, systemy czy uzbrojenie, ale również o filozofię podejścia do lotnictwa, filozofię wykonywania zadań. Myślę, że (wprowadzenie samolotów F-16 - PAP) to było coś, co postawiło nas na wyższą półkę" - powiedział generał.

"Moim prywatnym marzeniem jako dowódcy jest abyśmy byli na tym najlepszym poziomie. Żeby ta biało-czerwona szachownica była rozpoznawalna jako znak najwyższej jakości. Myślę, że powoli do tego dojdziemy, i jesteśmy na bardzo dobrej drodze" - dodał.

Malinowski podkreślił, że przed polskim lotnictwem są jeszcze wyzwania, aby zaczęło ono odgrywać pierwszoplanową rolę w NATO. "Przyszłość przed Siłami Powietrznymi jest jednak optymistyczna. Zresztą piloci muszą być optymistami" - ocenił generał.

O polskiej flocie powietrznej dyskutowali w piątek na Politechnice Poznańskiej także przedstawiciele środowiska naukowego i wojska. W ramach zorganizowanej z okazji Święta Lotnictwa konferencji naukowej "Lotnictwo dla obronności" poruszane były kwestie m.in. modernizacji polskiej floty samolotów szkolno-treningowych w celu optymalizacji szkolenia pilotów, kwestie badań naukowych wspierających proces eksploatacji samolotów F-16 w Siłach Zbrojnych RP oraz europejskiego systemu wykrywania i śledzenia obiektów satelitarnych. Wśród tematów konferencji znalazło się także podsumowanie 10 lat eksploatacji wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 oraz wykład o wielkopolskim lotnictwie wojskowym w latach II RP.

W ramach obchodów Święta Lotnictwa w piątek wieczorem w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się także gala jubileuszowa.

Uroczystości związane z obchodami Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych trwają w Poznaniu od czwartku. Obchody zainaugurowano przy starym porcie lotniczym na poznańskiej Ławicy uroczystością odsłonięcia tablic upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Tego samego dnia w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie została pochowana urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego.

Główne uroczystości Święta Lotnictwa, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się w sobotę na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • prawica 2016-08-28 11:01:50
  Do Paweł: Obce siły zbrojne mogą naruszać Naszą przestrzeń powietrzną Polski? gdzie wsparcie lotnicze Polskie, może ten śmigłowiec który bał się podnieść z pokładu z uwagi iż piloci uciekli z biegunką do sracza, następnym razem na pokład Okrętu NATO wsadźcie TOY-TOY-TOJ z szachownicą Polską będzie większy użytek w NATO!!!Turcja strąciła bombowiec Federacji Rosyjskiej który naruszył ich przestrzeń powietrzną wybuchła wojna, tchórze, darmozjady przenieść do cywila.
 • Paweł 2016-08-28 10:20:21
  Do prawda jest okrutna!: Czy ten Amerykański Niszczyciel też srał w gacie !!!?A może z racji że sowieckie państwo z putinem na czele PROWOKUJE jest NIEOBLICZALNE i NIEBEZPIECZNE dla ŚWIATA MIAŁ STRĄCIĆ ZE DWA MIGI i rozpocząć III wojnę światową!!! A tacy jak ty i putin powiedzą : ja nie NAPADAM państw tylko bronię swoich obywateli(śmiechu warte)!!! Czas by już podbić i Polskę i inne państwa gdzie są rosjanie jak by co to ja nie NAPADAM tylko bronię SWOICH ROSJAN!! A kto niema swoich obywateli w innych krajach i jakoś nie napadają tych państw w obronie swoich obywateli!!!? A po co budują Nord Stream i Nord Stream 2,a może niemcy szykująsię do dzielenia europy z sowietami(putinem),oby nie!!!?
 • prawda jest okrutna! 2016-08-27 16:38:57
  Najpierw w Polsce należałoby stworzyć spójny system dowodzenia nad lotnictwem bojowym uzbrajając F-16 w prawdziwy zapas amunicji, nie jak dotąd tylko w zabawki do celów szkoleniowych. Na morzu Bałtyckim gdy gościły okręty NATO sraliście w gacie chowając się po koszarach jak pojawiły się Migi Federacji Rosyjskiej wokół , tchórze i banda darmozjadów!(armia teoretyczna).
 • prawda jest okrutna! 2016-08-27 08:13:30
  Najpierw w Polsce należałoby stworzyć spójny system dowodzenia nad lotnictwem bojowym uzbrajając F-16 w prawdziwy zapas amunicji, nie jak dotąd tylko w zabawki do celów szkoleniowych. Na morzu Bałtyckim gdy gościły okręty NATO starliście w gacie chowając się po koszarach jak powiły się Migi Federacji Rosyjskiej wokół , tchórze i banda darmozjadów!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA