REKLAMA

Gesine Schwan: PiS sam rozłoży się na części

 • Autor: PAP
 • 05 grudnia 2015 16:39
Gesine Schwan: PiS sam rozłoży się na części Gesine Schwan (fot. Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Niemiecka politolog Gesine Schwan powiedziała w sobotę "Berliner Zeitung", że zarówno rząd jak i społeczeństwo obywatelskie w Niemczech powinny krytykować rząd polski oraz wspierać siły opozycyjne wobec PiS, który - jej zdaniem - "sam rozłoży się na części".

"Nie, nie jestem zaskoczona, ponieważ rządząca w Polsce partia PiS zawsze tak się zachowywała" - odpowiedziała Schwan na pytanie dziennikarza, czy jest zaskoczona "gnębieniem (przez nowy polski rząd) parlamentu, mediów i kultury, szorstkim traktowaniem Europy i agresywnym odrzucaniem uchodźców".

"Należy teraz zaczekać, jak daleko (PiS) będzie mógł się posunąć. Ma przecież do czynienia ze społeczeństwem, które nie pozwoli sobie na wszystko. Jeżeli PiS i Jarosław Kaczyński będą próbować przeforsować swój program w brawurowym tempie, to natrafią na dłuższą metę na problemy" - powiedziała Schwan.

"W autorytarnych i prawicowo radykalnych nurtach, a takie siły istnieją w PiS, na konflikty reaguje się agresywnością i to nie tylko skierowaną na zewnątrz, lecz także do wewnątrz. Jestem właściwie całkowicie pewna, że oni sami rozłożą się na części" - uważa niemiecka politolog.

W odpowiedzi na sugestię, że "Polacy, Chorwaci, Słowacy i Węgrzy płyną obecnie prawicowo-nacjonalistycznym kursem", Schwan zwróciła uwagę, że chodzi o kraje mające "silne nacjonalistyczne i faszystowskie tradycje". W sytuacjach "uznanych za kryzysowe" dochodzi do "reaktywowania tych tradycji". "Nie wolno tego akceptować; trzeba się temu przeciwstawiać" - podkreśliła 72-letnia socjaldemokratka.

Przyznała, że Niemcy, które są obecnie największą siłą w Europie, miałyby większy autorytet, gdyby kanclerz Angela Merkel nie forsowała narodowych interesów Niemiec podczas kryzysu greckiego. "Niemcom brakuje moralnego autorytetu" - podkreśliła Schwan.

Zdaniem Schwan "zarówno rządzący jak i zorganizowane społeczeństwo obywatelskie" powinni krytykować sytuację w Polsce. Należy ponadto zastosować "wszystkie możliwe unijne środki prawne" - postuluje. "Jeżeli ktoś - jak obecnie Polska w kryzysie z uchodźcami - z zasady odmawia solidarności, to trzeba ponadto ograniczyć pewne środki pomocowe" - wyjaśniła niemiecka politolog.

Schwan zastrzegła, że Polska ze względu na swoją historię "odczuwa nadal traumę". "Kto uważa, że to minęło, ten się myli" - podkreśliła. Rola ofiary jest jej zdaniem tematem, do którego w każdej chwili można wrócić. "Na tym buduje PiS" - zauważyła Schwan dodając, że podobnie dzieje się w Chorwacji i Serbii. "W tych krajach istnieją historyczne obrazy, które umacniają rolę ofiary i pozornie legitymizują egoizm" - wyjaśniła.

Schwan opowiedziała się za tym, aby wspierać w Polsce te siły polityczne, która mają inne zdanie niż PiS. Obecny rząd "musi się liczyć z krnąbrnością" obywateli tak jak w czasach, gdy rządzili komuniści - komentowała.

Z jednej strony trzeba - jej zdaniem - "stawić opór", gdyż "ugrupowania autorytarne, jakim jest PiS, reagują raczej na twardość niż na argumenty". Z drugiej strony - jak zastrzegła - "nie można zapominać, że neoliberalna polityka poprzedniego rządu stworzyła socjalną niepewność". Według Schwan w Polsce istnieją duże materialne różnice między miastem a wsią oraz między wschodem a zachodem kraju.

Gesine Schwan jest politologiem, swój doktorat poświęciła filozofii Leszka Kołakowskiego. W latach 1999-2008 była rektorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W latach 2005-2009 pełniła funkcję koordynatora rządu Niemiec ds. współpracy z Polską. Dwukrotnie ubiegała się bez powodzenia o urząd prezydenta Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Andrzej Wysocki 2015-12-05 21:52:25
  chce dodac ze na stronie tejze gazety jest wiele komentazy, a wlasciwie same negatywne komentarze dotyczace Pani Schwan. Stala sie posmiewiskiem. Z tych komentarzy wynika ze nikt jej nie powaza ( z komentujacych ) i znaja ja jako osobe o dosc prymitywnych wypowiedziach. Ona stara sie tylko poprzec polityke Pani Merkel, ale " troche " nieudolnie.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-05 21:24:23
  Wypowiedz pani Schwan do Berliner Zeitung mozna tylko tek skomentowac: -przede wszystkim taki polityk i naukowiec , jest profesorem, nie licuje z takim zachowaniem i wypowiedziami dosc ograniczonymi myslowo. Polityk panstwa o faszystowskiej niedalekiej przeszlosci, ktore stara sie odzyskac szacunek i zaufanie Europy, nie ma prawa w taki sposob oceniac, krytykowac a szczegolnie podjudzac do puczu i niepokojow. Takimi wypowiedziami niweczy te wlasnie starania wlasnego kraju. -polityka prowadzona przez PiS nie jest zgodna z wytycznymi Niemieckich politykow. Mamy przykre doswiadczenie lat 50-80 gdy Polska miala wytyczne z ZSRR. Polska nie potrzebuje niemieckich wytycznych, ma za to wielki potencjal intelektualny i w tej chwili rowniez polityczny dzieki PiS-owi. - stwierdzenie pani ze na konflikty reaguje sie agresywnie dotycza Po. Pani Schwan cos sie pomylilo! Troche sie osmieszyla ( dalej w jej wypowiedziach osmiesza sie coraz bardziej ). - obraza Polske , Chorwacje, Wegry nazywajac te kraje krajami z faszystowskimi tradycjami !!!, a przeciez sama pochodzi z kraju ktory byl wzorem faszyzmu!!! Pani Schwan, zadamy cofniecia tej wypowiedzi i przeproszeniu Polakow za to oszczerstwo. Frau Schwann, wir verlangen diese peinliche Aussage zurueckzunehmen und sich bei den Polen fuer diese Verleumdung zu entschuldigen! - to ze Polska nie chce przyjac „ uciekinierow „ a moze terrorystow jest sprawa wewnetrzna Polski i taka Pani Schwan nie powinna sie do tego wtykac i podzegac naokolo do nienawisci, a nawet do grozb. Jest to bardzo niepolityczne i chaniebne stanowisko tej Pani. Z tej wypowiedzi wieje nienawiscia do chrzescian. Ona chetnie jest za islamizacja Europy, a szczegolnie Polski, ktora jest i bedzie ostoja chrzescianstwa! - cale szczescie dla Niemiec ze nie zostala prezydentem. Jeszcze nie calkie zle z Niemcami skoro jej nie wybrali.
 • Europejczyk 2015-12-05 18:37:35
  Nie ma co komentować tej nachalnej niemieckiej propagandy państwowej (?). Czy Niemcy rzeczywiście traktują suwerenną Rzeczypospolitą jak Genearlną Gubernię? Polski rząd (ba na niemieckie media w Polsce nie ma co liczyć) powinien wreszcei zareagować na coraz bardziej bezczelne pouczanki, a teraz nawet otwartą groźbę wobec rządu i porządku demokratycznego w Polsce. Jedynie wrodzona kultura hamuje mnie przed wskazaniem pani socjalistce (jej trącącego narodowym odcieniem partyjnych barw) o niestowności nazywania przez Niemkę "faszystami" ofiar jej narodowosocjalistycnych ojców i starszych braci.
 • 64091 2015-12-05 18:30:47
  Rząd Polski nie ingeruje w sprawy wewnętrzne Niemiec. Politolog niemiecka powinna się odnieść względem problemów wewnętrznych własnego kraju i pogorszającej się z tym sytuacji ,przyjęcia nadmiernej ilości Islamistów Styryjskich, którzy zniszczą dorobek kulturowy 100tek lat Narodu Niemieckiego.Prosimy Polski nie obrzucać błotem, z uwagi braku zgody na zniszczenie kulturowe Naszego kraju!
 • Obudź się Polsko! 2015-12-05 17:18:36
  Rząd Polski nie ingeruje w sprawy wewnętrzne Niemiec. Politolog niemiecka powinna się odnieść względem problemów wewnętrznych własnego kraju i pogorszającej się z tym sytuacji ,przyjęcia nadmiernej ilości Islamistów Styryjskich, którzy zniszczą dorobek kulturowy 100tek lat Narodu Niemieckiego.Prosimy Polski nie obrzucać błotem, z uwagi braku zgody na ziszczenie kulturowe Naszego kraju!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA