REKLAMA

Giertych: PKW powinna odmówić rejestracji list wyborczych PiS

  • Autor: TM
  • 09 września 2015 10:07
Giertych: PKW powinna odmówić rejestracji list wyborczych PiS Roman Giertych tłumaczy, dlaczego PiS złamało kodeks wyborczy. Fot. facebook.com

Państwowa Komisja Wyborcza powinna odmówić rejestracji list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, bo partia złamała kodeks wyborczy - uważa Roman Giertych.

Podkreśla, że PiS zawarło umowę z dwiema mniejszymi partiami, więc powinno startować jako koalicja, a nie jako partia.

PiS złamał kodeks wyborczy?

Roman Giertych we wpisie na Facebooku tłumaczy, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość złamało kodeks wyborczy.

Spisane porozumienie pomiędzy PiS, SP i PR oznacza, że partie powinny startować w wyborach jako koalicja. Tymczasem politycy dwóch mniejszych ugrupowań będą startować z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości - uważa kandydat na senatora.

Było porozumienie

Dodaje, że zdarzały się w przeszłości przypadki, kiedy politycy startowali z list innych partii, na co - jak podkreśla mecenas - zezwala kodeks wyborczy.

Jednak taka możliwość nie występuje w przypadku, gdy partie polityczne zawarły porozumienie - argumentuje.

Uważa również, że „próba zarejestrowania koalicji wyborczej partii politycznych, które zawarły porozumienie w sprawie wspólnego wystawiania kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu jako komitetu wyborczego jednej partii politycznej wchodzącej w jej skład jest w moim przekonaniu obejściem prawa.

Apel do PKW

Mecenas zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej, by ta wezwała Komitet Wyborczy PiS do przedstawienia oryginału umowy z dnia 19 lipca 2014 wraz z aneksem oraz wydała opinię w tej sprawie.

Dokonana przez trzy partie próba obejścia prawa stanowi rażące naruszenie kodeksu wyborczego i powinna skutkować odmową rejestracji list wyborczych ze względu na fakt, iż zgłaszanie komitetów wyborczych było możliwe do wczoraj do godziny 16 - pisze Giertych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zbYSZEk 2015-09-13 09:44:36
    Panie Giertych już nie unikniesz pan śmietnika politycznego. Pana diabelskie sztuczki, pomówienia, grzebanie się w gnoju unicestwiły pana.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA