REKLAMA

Gliński: Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lipca 2016 11:08
Gliński: Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił wicepremier Piotr Gliński (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił wicepremier Piotr Gliński.
• Podkreślił, że słowa Franciszka o uchodźcach powinny przekładać się na rozwiązanie nie tylko tego problemu, ale też związanego z terroryzmem.

- To wydarzenie jest bardzo ważne. Papież jest głową Kościoła katolickiego, a większość Polaków to członkowie tego Kościoła i dla nas zawsze ta wspólnota katolicka była ważna. Mamy też to wielkie doświadczenie papieża Polaka, które wzmocniło odbieranie wartości związanych z Kościołem - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przybył do Częstochowy na mszę św. z udziałem Franciszka.

Jak podkreślił wicepremier, pontyfikat Franciszka jest bardzo szczególny. - To pontyfikat podkreślający podstawowe wartości chrześcijaństwa. Tak jak Jan Paweł II tak wiele mówił o miłosierdziu, tak i Franciszek odwołuje się do tych najważniejszych wartości. Przecież chrześcijaństwo to jest miłość, to jest otwarcie na drugiego człowieka - mówił Gliński.

Pytany o słowa papieża Franciszka dotyczące przyjmowania uchodźców, które papież wygłosił na Wawelu, Gliński zaznaczył, że papież mówił o tym "w kontekście miłości chrześcijańskiej".

- Z miłości chrześcijańskiej wynika także miłość do ludzi niezwiązanych z Kościołem, do wszystkich bliźnich. W tym także do tych, którzy doświadczają tej tragedii wynikającej z destabilizacji sytuacji w Azji, w Syrii, w Afryce, na Bliskim Wschodzie. I to oczywiście jest ważne, bo Kościół i papież mają obowiązek przypominać i mówić o podstawowych wartościach. Natomiast czym innym jest rozwiązywanie tych kwestii w sensie polityczno-pragmatycznym, technicznym, organizacyjnym - mówił Gliński.

- Mając na uwadze to, że musimy kochać wszystkich i pamiętać o potrzebach i o nieszczęściach wszystkich ludzi, musimy rozsądnie i racjonalnie rozwiązywać te problemy: wielkie problemy cywilizacyjne i społeczne. Nie ma w tym nic dziwnego, że Kościół i papież mówi o tych sprawach i jasno deklaruje, że o tym musimy pamiętać. Tak, musimy pamiętać i ta nasza miłość powinna się przekładać na rozwiązanie (...) wielkiego problemu cywilizacyjnego i społecznego, jaki jest związany z uchodźcami, a także drugiego, niestety z tym związanego w jakimś sensie, problemu współczesnego terroryzmu - powiedział Gliński.

Dodał też, że w Europie obecnie przeżywamy problem z ekstremizmem. - Akurat w ostatnim czasie w sposób bardzo smutny i nieprzyjemny ten problem lokuje się wokół konkretnej religii. To jest problem, myślę, że przede wszystkim tej religii - całego świata oczywiście, ale to islam (...). Wszyscy prawdziwi muzułmanie mają największy problem ze swoimi ekstremistami, bo ich religia częściowo zaczyna się zamieniać w coś niebezpiecznego dla nich samych i dla całego świata - powiedział Gliński.

- To jest olbrzymia odpowiedzialność, spadająca na polityków, żeby te problemy rozwiązywać w sposób skuteczny - dodał.

Wicepremier podkreślił też, że głównym wątkiem przemówienia papieża na Wawelu był jednak wątek dotyczący tożsamości. - Wątek, od którego chyba zaczął papież, to był wątek o tożsamości. Co to jest tożsamość, jak ważna jest tożsamość w życiu narodów. Papież bardzo mądrze i pięknie - można się było nawet poczuć dumnym - mówił o Polsce. O naszej tożsamości i naszej historii - podkreślił Gliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA