REKLAMA

Gliński: Nobel dla Dylana to hołd dla tekstów i artysty kontrkulturowego

  • Autor: PAP/JS
  • 13 października 2016 15:45
Gliński: Nobel dla Dylana to hołd dla tekstów i artysty kontrkulturowego Tegoroczny literacki Nobel jest tyle zaskakujący, co bardzo ciekawy - powiedział Gliński (fot. gov.pl)

• Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana to hołd dla jego tekstów, ale także hołd dla artysty kojarzonego z pokoleniem kontrkultury - ocenił minister kultury Piotr Gliński.
• Według niego Dylan podnosi poziom kultury popularnej.

Tegoroczny literacki Nobel jest tyle zaskakujący, co bardzo ciekawy - powiedział Gliński. "Bodaj pierwszy raz artysta z tego gatunku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. To na pewno z jednej strony hołd dla jego tekstów, bo tekst jest ważny w muzyce, jak się okazuje, ale to także hołd dla artysty, który kojarzy się z pokoleniem kontrkultury, artysty, który obrazuje przemiany kultury amerykańskiej" - dodał wicepremier.

"Wprawdzie Dylan jest starszy ode mnie o kilkanaście lat, ale jest on także w Polsce przewodnikiem mojego pokolenia" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że Dylan był już wcześniej laureatem wielu nagród, których na ogół grający na gitarze muzycy nie otrzymują, jak np. Pulitzera czy Oskara za muzykę filmową.

Twórczość Dylana podnosiła poziom kultury popularnej - zauważył Gliński. "Dylan, będąc ikoną kultury popularnej, jednocześnie w tej kulturze przez całe życie walczy o ważne wartości i przesłania" - powiedział Gliński.

Czytaj też: Trybunał UE: Polskie władze mają prawo karać za brak koncesji hazardowych

Według niego, starania Dylana wpisują się w podniesienie kultury popularnej z upadku, w który spychają ją różne tendencje komercyjne. "Kultura popularna może być łączona z kulturą wysoką, a w każdym razie z przesłaniem, które jest na wyższym poziomie, niż tylko tabloidy, tzw. młócka, czy banalne opowiastki o miłości" - powiedział.

Gliński zwrócił uwagę, że Dylan był nie tylko pieśniarzem, ale także poetą, rysownikiem i grafikiem.

"Do tej pory literacką Nagrodę Nobla kojarzyliśmy albo z klasyczną literaturą, albo ostatnimi czasy niestety z odchyleniami, powiedziałbym delikatnie, ideologicznymi. Natomiast Nobel dla Dylana to jest coś jeszcze innego" - dodał.

Gratulacje Dylanowi złożył za pośrednictwem Twittera szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Amerykanin Bob Dylan został laureatem Nobla w dziedzinie literatury za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA