REKLAMA

"Gloria Artis” dla Amerykanki. Ministerstwo Kultury odznaczyło szefową FBI w Polsce

  • Autor: GP
  • 25 lipca 2016 14:17
"Gloria Artis” dla Amerykanki. Ministerstwo Kultury odznaczyło szefową FBI w Polsce Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który wręczył odznaczenie. (fot.:mkidn.gov.pl)

● Wicepremier Piotr Gliński odznaczył szefową biura FBI w Polsce. Otrzymała medal "Gloria Artis".
● Doceniono jej wkład w poszukiwanie zrabowanych w czasie II Wojny Światowej polskich zabytków i dzieł kultury.
● Nadal katalog zrabowanych dzieł jest pokaźny.

W piątek (22 lipca) Ministerstwo Kultury poinformowało, że dzień wcześniej odznaczyło medalem „Gloria Artis” szefową FBI w Polsce. Monika Wasiewicz została odznaczona przez wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

- Mimo iż ochrona kultury i dziedzictwa narodowego nie należą do priorytetowych zadań FBI, Monika Wasiewicz bardzo aktywnie wspierała działania restytucyjne MKiDN - pisze resort w informacji prasowej o wydarzeniu. - Dzięki jej zaangażowaniu wypracowane zostały wzorowe kontakty robocze pomiędzy Wydziałem Strat Wojennych MKiDN a Biurem FBI w Polsce. Sprawom dotyczącym polskich dóbr kultury nadawany był charakter priorytetowy.

Współpraca Moniki Wasiewicz z polskimi służbami poszukującymi zaginionych zabytków pozwoliła sprowadzić do Polski m.in. czapkę więźnia Majdanka skradzionej z Państwowego Muzeum na Majdanku, kolekcję 75 obrazów Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej „Kali” (żyjącej w latach 1918-1998) oraz „Portret młodego mężczyzny” autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego.

Resort kultury i dziedzictwa narodowego prowadzi na swoich stronach dokładną rejestrację nadal brakujących polskich dzieł sztuki, które zrabowali Niemcy i Rosjanie w okresie II Wojny Światowej. Baza jest dostępna pod adresem skradzionezabytki.pl.

Z nadal brakujących dzieł sztuki można wymienić: drzeworyt zatytułowany "Hołd Trzech Króli" z cyklu "Życie Marii" (powstały w XV wieku) czy autoportret Antona van Dycka. Są też bogate katalogi strat z kategorii militaria, wyroby ze skór, czy też monety i medale. Szacuje się, że wiele z tych pozycji uległo zniszczeniu.

Medal Gloria Artis przyznawany przez polskie Ministerstwo Kultury, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA