REKLAMA

Głosuję na zdrowie: Rada ekspertów komentuje plan ministra Radziwiłła

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 01 sierpnia 2016 15:23
Głosuję na zdrowie: Rada ekspertów komentuje plan ministra Radziwiłła Na ile reforma ministra Radziwiłła zmieni polską służbę zdrowia? (fot. pixabay.com)

• Członkowie Rady Ekspertów inicjatywy „Głosuję na zdrowie” odnoszą się do założeń reformy systemu opieki zdrowotnej przedstawionych przez ministra zdrowia.
• Koncepcja reformy budzi wiele nadziei, bowiem wydaje się dotykać kluczowych bolączek dotychczasowego systemu. - uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
• Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski pozytywnie ocenia decentralizację planowania systemu opieki zdrowotnej w skali wojewódzkiej.

- Cieszy śmiała zapowiedź odejścia od finansowania pojedynczych procedur, które wygenerowały nawyk wybierania z koszyka tego co najlepiej wyceniane, pomijając efektywność medyczną oraz komfort i bezpieczeństwo pacjenta - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Prof. Tadeusz Pieńkowski pozytywnie ocenia decentralizację planowania systemu opieki zdrowotnej w skali wojewódzkiej, ale jego obawy budzą propozycja zbyt wolnego - jak ocenia - wzrostu nakładów. Odnosząc się do tego wątku prof. Elżbieta Mączyńska,prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zauważa, że z jednej strony w Polsce mamy do czynienia z relatywnie niskimi nakładami na ochronę zdrowia w relacji do PKB, z drugiej jednak z przejawami nieefektywnego gospodarowania tymi środkami i znaczną dozą ich marnotrawstwa.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA