REKLAMA

Gosiewska: Polacy nie chcą imigrantów, nie trzeba referendum

 • Autor: GP/PAP
 • 03 lipca 2017 09:30
Gosiewska: Polacy nie chcą imigrantów, nie trzeba referendum Małgorzata Gosiewska reprezentuje w Sejmie polskich obywateli z Mazowsza. (fot.:facebook.com)

Małgorzata Gosiewska (PiS) nie widzi racjonalnych argumentów w stanowisku PO wobec migracji. - Polacy nie chcą przyjmowania migrantów i nie trzeba referendum, by to wiedzieć - komentowała poseł w poniedziałek (3 lipca).

• Małgorzata Gosiewska jest zdania, że apele, jakie wystosowuje opozycja są irracjonalne.

• Więcej - są przyczyną spadku poparcia dla opozycji w sondażach.

• Sytuacja w czerwcu na linii Bruksela - Warszawa w temacie migracji i kryzysu migracyjnego się zaogniła, kiedy Komisja Europejska (KE) zdecydowała się wystąpić na drogę karania stolic odmawiających podziału migrantów.

 

Poseł Małgorzata Gosiewska (PiS) w poniedziałek (3 lipca) wygłosiła swoje zdanie na temat uchodźców. Kluczowa w tym względzie okazuje się postawa polskiego rządu, który nie chce włączyć się w proces relokacji części osób przybyłych do Unii w ostatnich latach.

Jak zaakcentował wielokrotnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak, jest to podyktowane bezpieczeństwem Polaków, co uzasadnia szczelne granice. Opozycja ma odmienną postawę i sugeruje nieść pomoc także przez udzielanie im schronienia. Rząd zaznacza, że pomoc finansowa z Polski trafia np. do Libanu i krajów regionu, gdzie jest najbardziej potrzebna.

PO napisała nawet list otwarty w tej sprawie. Wypowiedział się w końcu czerwca także Grzegorz Schetyna:

- Chcę rozmawiać z PiS, ministrem Błaszczakiem i z premier Szydło o tej sprawie - to słowa, które padły w radiu "TOK FM". - Polska nie może mieć twarzy odsuniętej, odwróconej od Europy, tak jak jest dzisiaj. Musimy pokazać, że jesteśmy w stanie rozmawiać o tych ważnych symbolicznych rzeczach w otwarty sposób.

Czytaj też: Zdecydowana większość mieszkańców UE nielegalną imigrację uważa za bardzo duży problem

Do takiego stanowiska ustosunkowała się poseł PiS Małgorzata Gosiewska.

- Zastanawiam się. Jak pan bóg chce kogoś ukarać, to rozum odbiera i to tak wygląda. Polacy nie chcą przyjmowania migrantów i nie trzeba referendum, by to wiedzieć. Słowa Pana Schetyny są pozbawienie rozumu i rozsądku - słowa padły na antenie TVP Info.

Jak zwracała uwagę poseł PiS, nie martwi jej, że opozycja tak działa. Poseł połączyła stanowisko PO ze spadkiem poparcia dla tej formacji w sondażach politycznych.

W najnowszym badaniu IBRiS (badanie publikowane w dniu 27 czerwca) Platforma Obywatelska ma 23 proc. poparcia, gdy PiS cieszy się wynikiem 34 proc.

Wyniki poparcia dla partii politycznych w czerwcu 2017 roku, źródło: parlamentarny.pl/sondaze

Migracja między PO i PiS

Kryzys migracyjny jest częścią wewnętrznego sporu, jaki trawi polską politykę od 2015 roku, kiedy rząd Ewy Kopacz zdecydował się zobowiązać Polskę do przyjęcia ok. 7 tysięcy osób z zachodniej Europy. Po wyborach na jesieni 2015 roku rząd Beaty Szydło nie wywiązał się z tego zobowiązania i doprowadził tym krokiem do zaognienia sytuacji między Komisją Europejską (KE) a Warszawą. Opozycja krytykuje takie stanowisko.

W czerwcu pojawiła się informacja, że KE ma zamiar karać kraje, które się nie wywiązują z tzw. kwot migrantów. Polska nie przyjęła od 2015 roku ani jednej osoby w ramach tego systemu. Inne kraje (np. Czechy) przyjęły bardzo małą liczbę.

Po ostrzeżeniach szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przestał się wahać:

- Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Republiki Czeskiej i Węgier. Powodem jest niewywiązywanie się tych państw z obowiązków ciążących na nich (...) w sprawie relokacji - zdecydował i oznajmił 14 czerwca Juncker.

To postępowanie komisji tylko pogorszyło relacje międzynarodowe, a w Polsce uwypukliło już bardzo mocne podziały w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Pani Guru 2017-07-03 12:27:09
  Skoro Pani Gosiewska wie najlepiej to po co robić referenda? Pytajmy o wszystko pani Gosiewskiej.
 • pogoda.1. 2017-07-03 12:23:42
  Do Polska się przebudziła!: Petru i Schetyna stale twierdzą, że Polacy chcą imigrantów i wolności, więc Im zwracaj uwagę, bo po prostu kłamią.
 • Polska się przebudziła! 2017-07-03 10:50:36
  Polacy to liczba mnoga, proszę Panią Małgorzatę Gosiewską o zastanowienie się 10razy zanim kolejny raz coś głupiego palnie. Owszem Referendum Naród jest suwerenem!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA