REKLAMA

Gowin dziękuje Kaczyńskiemu. Chodzi o ustawę 2.0

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 marca 2018 15:03
Gowin dziękuje Kaczyńskiemu. Chodzi o ustawę 2.0 Jarosław Gowin, szef MNiSW (fot. PTWP/Piotr Winiorek)

Intencją Konstytucji dla nauki jest podniesienie poziomu wszystkich uczelni - powiedział w środę (28.03) wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Podczas wspólnej konferencji podziękował też Jarosławowi Kaczyńskiemu za poparcie ustawy.

Wicepremier zabrał głos po liderze PiS, który na wspólnej konferencji prasowej oświadczył, iż popiera przygotowany przez resort Gowina projekt i zapowiedział, iż uczyni wszystko, by Konstytucja dla nauki została uchwalona.

Gowin podziękował Kaczyńskiemu za poparcie projektu, podkreślając, że wielokrotnie spotykał się z prezesem PiS i analizował jego zapisy. - Jego ostateczny kształt nosi ślad uwag pana prezesa Kaczyńskiego - zaznaczył.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił ponadto, że projekt Konstytucji dla nauki powstawał w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim.

- Projekt - mimo tego, że jak każda wielka systemowa reforma budzi rozmaite wątpliwości i obawy - został poparty przez wszystkie (...) reprezentatywne gremia środowiska akademickiego - dodał, wymieniając m.in. Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajową Reprezentację Doktorantów oraz Parlament Studentów RP.

Gowin zapewnił jednocześnie, że projekt kieruje się konsekwentnie zasadą zrównoważonego rozwoju.

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby najlepsze polskie uczelnie nie błąkały się po 4-5 setce światowych rankingów, tylko pięły się w górę, budowały prestiż polskiej nauki i polskiego państwa, ale równie ważne jest dla nas to, żeby swój poziom podnosiły wszystkie uczelnie, także te uczelnie regionalne, uczelnie średnie czy małe - mówił minister. Jak dodał, projekt w swoim ostatecznym kształcie - pod wpływem m.in. uwag prezesa PiS - zawiera bardzo szeroki pakiet propozycji i szans właśnie dla tych uczelni.

- Ale to, co w tej ustawie najważniejsze, to jest zahamowanie największego dramatu Polski po 1989 r., a tak naprawdę w ciągu ostatnich 250 lat; tym dramatem jest drenaż mózgów - podkreślił Gowin. - Ustawa doprowadzi do tego, że polskie uczelnie pod względem swojego poziomu (...) zaczną konkurować z najlepszymi uczelniami najpierw w Europie, a w perspektywie 5-10 lat - świata - podsumował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA