REKLAMA

Gowin: Nie zabraknie pieniędzy na 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 08 września 2016 09:31
Gowin: Nie zabraknie pieniędzy na 500 plus ( fot. polskarazem.pl)

• - Budżet na 2017 r. może być bardziej rozwojowy; liczę na przeznaczenie większych środków na badania i rozwój - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
• Jak dodaje, warto poszukać oszczędności, by "przesunąć pewne środki na programy rozwojowe".

- Nie obawiam się o to, że zabraknie nam środków na 500 plus i myślę, że bardzo dużym sukcesem ministra (finansów Pawła) Szałamachy jest to, że planowany na 2017 rok budżet nie przekroczy tego progu trzech procent (chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, który ma wynieść 2,9 proc. PKB- red.). Będziemy się tego zdecydowanie trzymać, bo to jest gwarant wiarygodności polskiej gospodarki - podkreślił Gowin.

- Uważam, że ten budżet może być jeszcze nieco zmodyfikowany, on może być bardziej rozwojowy, ja na pewno liczę na przeznaczenie większych środków na badania i rozwój. Jeżeli mamy mieć innowacyjną gospodarkę, to ona musi opierać się w większym niż dotychczas stopniu o dorobek polskiej nauki, polskich uczonych. Myślę, że warto poszukać też pewnych oszczędności, tak by przesunąć pewne środki na programy rozwojowe, które prowadzi pan wicepremier (Mateusz) Morawiecki - powiedział wicepremier.

- Jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego, to myślę, że te działania, które pilotuje wicepremier Morawiecki, cały plan odpowiedzialnego rozwoju, to jest gwarancja szybkiego tempa rozwoju gospodarczego, jeśli nie w roku 2017, to na pewno w latach następnych - ocenił Gowin.

Czytaj też: Petru: W wyborach w Warszawie Nowoczesna wystawi własnego kandydata

- Natomiast, aby spiąć budżet na przyszły rok, musimy przyspieszyć działania związane z ograniczaniem skali patologii w systemie podatkowym. Mam na myśli te słynne karuzele VAT-owskie, tutaj dotychczasowe działania ministra Szałamachy już przynoszą na bieżąco efekty, ale sądzę, że te efekty w przyszłym roku mogą być nawet większe, niż zakłada to projekt budżetu - powiedział wicepremier.

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. zakłada m.in. deficyt nie większy niż 59,3 mld zł, wzrost PKB o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB i inflację 1,3 proc.

Łączna kwota podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa ma wynieść 324 mld 54 mln 863 tys. zł. Z kolei wydatki mają zamknąć się w kwocie 383 mld 400 mln 363 tys. zł. Dochody podatkowe mają wynieść 299 mld 845 mln 770 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA