REKLAMA

Gowin: Tusk będzie głównym konkurentem prezydenta Dudy

 • Autor: GP
 • 22 sierpnia 2016 09:48
Gowin: Tusk będzie głównym konkurentem prezydenta Dudy Donald Tusk był jednym z kluczowych polityków, którzy tworzyli PO w 2005 roku. (fot.:PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Jarosław Gowin przewiduje, że Tusk wystartuje w 2020 roku jako konkurent Andrzeja Dudy do prezydentury.
• Polityk ocenia, że taki powrót Tuska do polskiej polityki będzie problemem dla Grzegorza Schetyny.
• Wypowiedzi polityków PiS pokazują, że ocena Tuska w partii rządzącej jest różna i niejednoznaczna.

Jeden z głównych polityków rząduJarosław Gowin w weekend udzielił wywiadu portalowi Onet. W rozmowie publikowanej w niedzielę (21 sierpnia) polityk strony rządowej ustosunkował się do sytuacji Donalda Tuska i jego ewentualnego powrotu do polskiej polityki.

Gowin jest zdania, że tylko jeden scenariusz nad Wisłą jest możliwy dla byłego polskiego premiera.

- Jeśli wróciłby do polskiej polityki, wracałby na wybory prezydenckie - mówił Gowin o elekcji prezydenckiej w 2020 roku. - Jeśli zapytałby mnie pan dziś o moje przewidywania, sądzę, że Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich i będzie głównym konkurentem prezydenta Andrzeja Dudy. Nie uważam, że odniesie zwycięstwo, ale jest to polityk, którego z pewnością nie wolno lekceważyć.

W myśl przewidywań Gowina taki kierunek rozwoju wypadków jest niebezpieczny dla Grzegorza Schetyny. Obecny lider PO stał przez wiele lat w cieniu lidera PO Donalda Tuska, który w partii ma nadal silną grupę zwolenników.

- Lider PO (Grzegorz Schetyna - przypis red.) prowadzi bardzo konsekwentną politykę. Kiedyś z nim współpracowałem i wiem, że to jest człowiek bardzo twardy i zdecydowany w działaniach. Nie sądzę, by pozostawił miejsce dla swoich oponentów. On przygotowuje się do powrotu Donalda Tuska do Polski - dodał Gowin.

Czytaj: Donald Tusk zaczyna ofensywę negocjacyjną po Brexicie

Sytuację Donalda Tuska komplikuje w Unii Europejskiej przyszłość jego osoby na stanowisku szefa Rady Europejskiej. To stanowisko jest obsadzane kadencyjnie na dwa i pół roku. Pierwsza kadencja Tuska kończy się w 2017.

Patryk Jaki, wiceminister w resorcie sprawiedliwości ocenił w rozmowie w połowie lipca, że Tusk jest na tym stanowisku niebezpieczny z punku widzenia polskiego rządu.

- Donald Tusk ma wielkie wpływy w elitach europejskich - mówił na antenie radia RDC zastępca Zbigniewa Ziobry. - Chodzi o to, by najbardziej dokuczyć PiS. Nie mam wątpliwości, że Tusk jest zaangażowany w działanie elit, instytucji europejskich (by zaszkodzić rządowi PiS - przypis red.).

Co ciekawe, europoseł PiS, Kazimierz Ujazdowski inaczej widział tę sprawę z perspektywy Brukseli.

- Tusk prowadzi Radę Europejską, unikając błędów wielu polityków europejskich - mówi polityk PiS, który pracuje w środowisku, w którym też swoje obowiązki wypełnia Tusk, w Brukseli. - W interesie Polski jest utrzymanie polskiego polityka na tym stanowisku.

Donald Tusk był premierem Polski w latach 2007 do 2014.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • tantus 2016-09-04 16:52:19
  Do artamator: tak, tak. Tusk zaprzedał duszę diabłu i ponoć pożera dzieci na śniadanie. Tak mówili w "niezależnych" mediach.
 • artamator 2016-08-22 11:59:31
  Czy ten zdrajca, anty Polak będzie miał odwagę pokazać się jeszcze w Polsce ? Zastanawiał bym się, bo pojawiają się nawet w tych sterowanych "mediach" fakty przerażające. tusk może wywołać wyjście ludzi na ulicę..... Komu on duszę zaprzedał to on i my wiemy. tusk jest jednak mniejszym złem , niż władcy marionetek, którzy sterując światem w stronę NWO a Polska jest tylko odpryskiem......REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA