REKLAMA

Gowin: Uczelnia toruńska będzie traktowana tak samo, jak inne uczelnie

  • Autor: PAP/JS
  • 03 lutego 2016 12:19
Gowin: Uczelnia toruńska będzie traktowana tak samo, jak inne uczelnie Nie ma możliwości prawnej, by MNiSW finansowało uczulenie prywatne – zapowiada minister Jarosław Gowin (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

· Nie ma możliwości prawnej, by MNiSW finansowało uczulenie prywatne – zapowiada minister Jarosław Gowin.
· Poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział, że będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu będzie traktowana tak samo, jak wszystkie inne uczelnie - nie będzie preferowana, ani dyskryminowana - mówi wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin był pytany w środę, 3 lutego, przez dziennikarzy, czy uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka dostanie 20 mln zł? Odpowiedział: "Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego finansowało uczelnie prywatne. Każda uczelnia, w tym także uczelnia prywatna, może startować w konkursach granatowych. Tu oczywiście droga jest otwarta, ale te konkursy będą rozstrzygane według obiektywnych kryteriów i nie przez ministerstwo, ale odpowiednie agencje grantowe - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju albo Narodowe Centrum Nauki. Chcę zapewnić, że, w zgodzie zresztą z tym czego oczekuje w swoim bardzo rozsądnym liście ojciec Rydzyk, uczelnia toruńska będzie traktowana dokładnie tak samo, jak wszystkie inne uczelnie. Nie będzie preferowana, ani dyskryminowana".

W niedzielę poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w Radiu Zet, że będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wcześniej PiS zgłosił do budżetu na 2016 r. poprawkę przeznaczającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na tę uczelnię. Ostatecznie Sejm jej nie głosował, bo w czwartek została ona wycofana.

Z kolei w piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że poprawka do budżetu przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pojawi się w Senacie. "Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA