REKLAMA

Gronkiewicz-Waltz: Tożsamość współczesnej Warszawy zawsze będzie wyrastać z historii

  • Autor: PAP
  • 30 lipca 2016 13:39
Gronkiewicz-Waltz: Tożsamość współczesnej Warszawy zawsze będzie wyrastać z historii (fot.:Platforma Obywatelska/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

- Tożsamość współczesnej Warszawy zawsze będzie wyrastać z historii, z gruzów zburzonego miasta i postawy mieszkańców - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas sobotniej (30 lipca) uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Mieliście wtedy między 13 a 18 lat - prezydent Warszawy zwróciła się do obecnych na uroczystości powstańców.

- Pomyślmy sobie, że dzisiaj nasze dzieci, wnuki w okresie wieku między 13 a 18 lat miałyby podjąć decyzję o pójściu do powstania. Straszne - mówiła. - Dzisiaj na szczęście patriotyzm wygląda inaczej - podkreśliła.

- Dziś patriotyzm to służba dla kraju, praca - taka zwykła, codzienna praca na każdym stanowisku. Wtedy patriotyzm oznaczał ofiarę krwi - powiedziała, wskazując na umieszczoną przed muzeum tablicę, na której wymienione są nazwiska poległych powstańców.

- Te nazwiska kilkunastu tysięcy poległych. A wiemy, że jeszcze oprócz poległych, którzy są tu wymienieni, były dziesiątki tysięcy innych - dodała.

- Tożsamość współczesnej Warszawy zawsze będzie wyrastać z historii, z gruzów zburzonego miasta - ja jestem z tego pokolenia, które pamięta gruzy - i postawy mieszkańców. Nie ulega wątpliwości, że udowodniliście, że Warszawa jest miastem nieujarzmionym. Ale dzisiaj to już wnuki pokolenia, nazwanego w skrócie "pokoleniem Kolumbów", to młodzi ludzie budują Warszawę. Warszawa rozwija się, odzyskuje swój wdzięk, ożywa i łączy tradycję z nowoczesnością. Jest stolicą Europy Środkowej - powiedziała.

- Mam nadzieję, że patrząc na dzisiejszą Warszawę jesteśmy z niej dumni - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA