REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Antoni Macierewicz jest ponad rządem

  • Autor: PAP/JS
  • 01 września 2017 20:13
Grzegorz Schetyna: Antoni Macierewicz jest ponad rządem Według Grzegorza Schetyny premier Beata Szydło "powinna podjąć twardą decyzję w tej sprawie i pozbyć się ministra Macierewicza". (fot.:PO/twitter.com)

Zaproszenie wysłane przez ministra obrony Antoniego Macierewicza do prezydenta Andrzeja Dudy ws. systemu dowodzenia i Strategicznego Przeglądu Obronnego pokazuje po raz kolejny, że jego pozycja jest szczególna; jest on ponad rządem – uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

Polityk odniósł się w ten sposób na konferencji prasowej w Kielcach do informacji MON, że Antoni Macierewicz ponowił zaproszenie dla Andrzeja Dudy do wspólnej dyskusji o systemie dowodzenia i ewentualnych wątpliwościach związanych ze Strategicznym Przeglądem Obronnym (SPO).

Resort obrony podkreślił też, że nowa wersja Raportu Strategicznego Przeglądu Obronnego, przedstawiona ostatnio prezydentowi (poprzednią przesłano pod koniec maja), uwzględnia m.in. zmienioną prognozę budżetową i nowe szacunki wzrostu PKB.

"To pokazuje po raz kolejny, że pozycja ministra obrony narodowej jest szczególna i jest on ponad rządem" - podkreślił Schetyna pytany, czy zaproszenie w formie komunikatu nie jest przekroczeniem zasad dobrego wychowania przez szefa MON.

"Nie słucha (Antoni Macierewicz), nie przyjmuje dyspozycji prezydenta - Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Za nic ma sugestie, czy też aktywność premiera. Jest ponad to wszystko. Po raz kolejny pokazuje, że nie musi się z nikim liczyć. To zawstydza" - podkreślił szef Platformy.

Według niego premier Beata Szydło "powinna podjąć twardą decyzję w tej sprawie i pozbyć się ministra Macierewicza".

"Ale z drugiej strony wiem, że Antoni Macierewicz to nie był jej kandydat. Jej kandydatem na ministra obrony narodowej był Jarosław Gowin. Dzisiaj widzimy, jak wielkim błędem było powołanie Antoniego Macierewicza na ministra" - zaznaczył Schetyna.

"Ostrzegaliśmy wtedy, ostrzegamy teraz i mówimy bardzo wyraźnie: to jest osoba, która odprowadza sytuację w armii, a także bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski w miejsca, w których jesteśmy osamotnieni i które będą Polskę kosztowały pozycję w przyszłości" - dodał Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA