REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Głos przeciwko wnioskowi o wotum nieufności wobec rządu jest głosem za PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 21 marca 2017 09:29
Grzegorz Schetyna: Głos przeciwko wnioskowi o wotum nieufności wobec rządu jest głosem za PiS Schetyna powiedział też, że w czasie przedstawiania wniosku o wotum nieufności w Sejmie nie wskaże składu swojego gabinetu (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Jeżeli lider Nowoczesnej Ryszard Petru podejmie decyzję, żeby głosować przeciwko wnioskowi PO o wotum nieufności wobec rządu, to znaczy, że będzie głosował za PiS - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna.

• Ryszard Petru stwierdził, że Grzegorz Schetyna mógłby być poważnym kandydatem, gdyby rozpoczął od budowania porozumienia.

• Według Schetyny jeśli lider Nowoczesnej nie poprze wotum będzie to oznaczało poparcie dla PiS.

• Dodał, że opozycja powinna łączyć się wokół wniosku Platformy.

• Przyznał jednocześnie, że wniosek PO o wotum nieufności "być może jest skazany na niepowodzenie".

Schetyna powiedział w Radiu Zet, że jeżeli Petru podejmie decyzję, żeby głosować przeciwko wnioskowi PO o wotum nieufności to znaczy, że będzie głosował za PiS. Jak dodał, "nie ma wrażenia", że posłowie Nowoczesnej i Polacy, którzy głosowali na to ugrupowanie, zaakceptują takie działania Petru.

Lider Nowoczesnej w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się m.in. do kandydatury Schetyny na premiera. "Mógłby być poważnym kandydatem, gdyby rozpoczął od budowania porozumienia" - ocenił Petru. Jak dodał, Platforma działa według modelu: "zapowiadamy wniosek, zgłaszamy kandydata na premiera i czekamy, aż go poprzecie". Jego zdaniem jest to "zły prognostyk na przyszłość", a kandydatury Schetyny nie można traktować poważnie, "bo gdyby był poważny, to wcześniej doszłoby do uzgodnień PO z innymi ugrupowaniami i tworzenia wspólnego exposé".

"Chcę przekonać Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ryszarda Petru i być może Pawła Kukiza do tego, że opozycja powinna być wspólna, powinna się łączyć i budować wokół projektu, wokół wniosku (o wotum nieufności)" - powiedział Schetyna.

Szef PO podkreślił, że konstruktywne wotum nieufności to najpoważniejszy oręż w batalii opozycji w stosunku do partii rządzącej. "Przedstawiamy projekt oceny 16 miesięcy rządów PiS, bo uważam, że największa partia opozycyjna, czy w ogóle wszystkie partie opozycyjne, powinny mieć prawo to zrobić, dlatego stawiamy ten wniosek (o wotum nieufności)" - wyjaśnił.

Pytany, dlaczego to on jest kandydatem na premiera, Schetyna powiedział, że nie chciał się nikim "zasłaniać". "Nie chciałem się chować" - zadeklarował. Przyznał jednocześnie, że wniosek PO o wotum nieufności "być może jest skazany na niepowodzenie".

"Jeżeli polityka ma być w sposób elementarny poważna i przyzwoita, chociaż przecież to jest tak bardzo trudne, (...) to jeżeli jest lider partii, to musi wziąć na siebie polityczną odpowiedzialność" - przekonywał Schetyna. Zapewnił że Platforma traktuje Polaków poważnie i nie oszukuje ich.

Schetyna powiedział też, że w czasie przedstawiania wniosku o wotum nieufności w Sejmie nie wskaże składu swojego gabinetu. Jak dodał, Platforma oceni rządy PiS i pokaże wizję tego, jak ma wyglądać Polska po przegranej Prawa i Sprawiedliwości.

Platforma Obywatelska w piątek zaprezentowała wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu; jako kandydat na premiera wskazany został w nim Schetyna. Liderzy partii opozycyjnych zostali zaproszeni przez szefa klubu PO Sławomira Neumanna na wtorek na spotkanie ws. wniosku o wotum nieufności wobec rządu.

Na spotkaniu ws. wniosku o wotum nieufności nie stawi się lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, o czym poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL jest chętne do rozmów. Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że jej ugrupowanie jest otwarte do rozmów, ale czeka na szczegóły dot. terminu spotkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA